1 maja obchodzimy Święto Pracy i 19. rocznicę wstąpienia do UE

2023.05.01 09:24
73 lata temu rząd ustanowił święto 1 maja. Tego dnia obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
1 maja obchodzimy Święto Pracy i 19. rocznicę wstąpienia do UE
Fot: Malwina Witkowska

W Polsce Święto Pracy obchodzimy od 73 lat

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, nazywany Świętem Pracy, to święto, które obchodzone jest 1 maja każdego roku. Dzień ten ma swoje korzenie w historii ruchów robotniczych i był pierwszy raz obchodzony w 1890 roku w kilku krajach Europy Zachodniej. Wtedy to, organizowane w tym dniu demonstracje i strajki, przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

W Polsce, wniosek o ustanowienie 1 maja jako święta pracy, z prawem do dnia wolnego, pojawił się już w 1919 roku, a dzień ten stał się świętem państwowym w 1950 roku. W czasach PRL-u, Święto Pracy było bardzo hucznie obchodzone, a władze organizowały masowe pochody pierwszomajowe, upamiętniające ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Po upadku PRL-u, znaczenie tego święta znacznie osłabło. Mimo to, pozostaje ono świętem państwowym i jest dniem wolnym od pracy. W 2022 roku, niestety, przypadało ono w niedzielę, co oznacza, że osoby pracujące na podstawie umów o pracę nie otrzymały wolnego dnia za 1 maja.

Warto jednak pamiętać, że Święto Pracy ma ważne znaczenie historyczne i jest okazją do przypomnienia o walce robotników o prawa pracownicze oraz o poprawę warunków pracy. Współcześnie, w różnych krajach, organizowane są w tym dniu manifestacje, pochody i demonstracje, które mają na celu przypomnienie o roli pracowników i konieczności ochrony ich praw.

19. rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej

1 maja jest nie tylko Świętem Pracy, ale również rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku mija już 19 lat od tego wydarzenia. W związku z tym, w różnych miejscach w Polsce organizowane są uroczystości i wydarzenia upamiętniające ten dzień.

Jedno z takich wydarzeń odbędzie się o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku, gdzie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie podniesiona flaga Unii Europejskiej. To symboliczne działanie ma przypomnieć o związku Polski z Unią Europejską i podkreślić znaczenie tej wspólnoty dla naszego kraju. Nie tylko Białystok, ale także inne miasta w Polsce przygotowują specjalne obchody z okazji 19. rocznicy wstąpienia Polski do UE m.in. centra miast zostaną przyozdobione flagami Unii Europejskiej. Ponadto w Białymstoku na wyświetlaczach miejskich autobusów pojawią się hasła nawiązujące do tego wydarzenia, takie jak "UE to MY".

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej było bardzo ważnym momentem dla naszego kraju i otworzyło wiele nowych możliwości dla naszego rozwoju i współpracy z innymi krajami europejskimi. Dlatego warto przypominać o tym wydarzeniu i podkreślać jego znaczenie dla naszej przyszłości.

Zobacz także nasz informator majówkowy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

864 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39