10 mln dla przedsiębiorców z funduszy unijnych. Są też pieniądze na powrót na rynek pracy

2022.02.17 11:05
W maju rozpocznie się nabór wniosków na inwestycje w firmach w województwie podlaskim. Na przedsiębiorców czeka 10 mln zł.
10 mln dla przedsiębiorców z funduszy unijnych. Są też pieniądze na powrót na rynek pracy

Zarząd województwa wprowadził dodatkowy nabór w ramach programu regionalnego na 2022 r. Skorzystają przedsiębiorcy. Na inwestycje w lokalnych firmach jest 10 mln zł.

– Wspieranie przedsiębiorczości w regionie to jeden z priorytetów zarządu województwa. Dlatego oszczędności w programie regionalnym postanowiliśmy przeznaczyć właśnie na realizację inwestycji w podlaskich firmach – powiedział marszałek Artur Kosicki.

W ramach konkursu dofinansowane zostaną projekty dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych w sektorze produkcyjnym. Mogą one dotyczy m.in. inwestycji w maszyny do produkcji, rozbudowy przedsiębiorstwa czy działania, które pozwolą na wprowadzenie do oferty nowych bądź ulepszonych produktów. Na pieniądze mogą liczyć inwestycje, które przyczyniają się do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań oraz wzrostu sprzedaży eksportowej.

Nabór jest skierowany do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Ważną kwestią jest to, że zgłoszone in2westycje będą musiały zostać zrealizowane do jesieni przyszłego roku (w 2023 r. kończy się kwalifikowalność wydatków, czyli możliwość refundacji kosztów z funduszy unijnych).

Są pieniądze na powrót na rynek pracy

263 tys. zł z funduszy unijnych zostanie przeznaczonych na pomoc w powrocie na rynek pracy. Projekt zostanie przeprowadzony przez Lokalną Grupę Działania Puszcza Knyszyńska. Udział w nim mogą wziąć osoby zamieszkujące bądź uczące się na terenie Czarnej Białostockiej, Michałowa, Supraśla, Wasilkowa, Zabłudowa, Dobrzyniewa Dużego, Gródka, Juchnowca Kościelnego gminy Jasionówka oraz Knyszyna.

– To bardzo ważne przedsięwzięcie, ponieważ pozwala na aktywizację zawodową osób, które nie poradziłyby sobie na rynku pracy bez pomocy. A dzięki tej inicjatywie mają szansę na znalezienie zatrudnienia – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Każdy uczestnik projektu może liczyć na indywidualną ścieżkę wsparcia. Można będzie skorzystać z z pomocy psychologa, dietetyka i doradcy zawodowego, szkoleń komputerowych i kreatywnego myślenia. Wezmą także udział w szkoleniach i stażach zawodowych. Cały koszt przedsięwzięcia wynosi 320 tys. zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1619 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39