100. rocznica Bitwy o Białystok. Wystawa, rekonstruktorzy i pojazdy z epoki

2020.08.20 14:53
W sobotę, 22 sierpnia odbędą się uroczyste obchody stulecia bitwy białostockiej. W tym roku, z uwagi na epidemię, nie będzie inscenizacji, ale przygotowano inne formy upamiętniające to ważne wydarzenie.
100. rocznica Bitwy o Białystok. Wystawa, rekonstruktorzy i pojazdy z epoki
Fot: Malwina Witkowska
Tadeusz Truskolaski oraz Artur Jankowski

100. rocznica

22 sierpnia 2020 r. mija dokładnie 100 lat od stoczonej bitwy białostockiej. Od 4 lat odbywały się inscenizacje, które gromadziły wielu białostoczan. W tym roku niestety ich zabraknie, z uwagi na epidemię koronawirusa.

- Obchody będą w trochę skromniejszym wymiarze, ale mimo wszystko chcemy zaakcentować, że jest to wyjątkowa rocznica stulecia – mówi prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski.

W sobotę będą złożone kwiaty w czterech miejscach: przy pomniku gen. Maczka, przy pomniku-krzyżu przy ul. Jana Pawła II, na cmentarzu wojskowym oraz przy pomniku 42. Pułku Piechoty. Główne uroczystości odbędą się z udziałem wojska, o godz. 12 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Zamiast inscenizacji

Muzeum Wojska w Białymstoku, w związku z obchodami przygotowało plenerową wystawę. Będzie ustawiona pomiędzy budynkiem muzeum przy ul. Kilińskiego 7 aż do ratusza. Inauguracja wystawy "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obrazach malowana" odbędzie się w sobotę, o godz. 12.

- Będzie można przy niej zobaczyć 120 rekonstruktorów, którzy będą ubrani w stroje strony rosyjskiej, jak i polskiej. Ponadto będą repliki pojazdów z epoki – powiedział prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Czemu by nie", Artur Jankowski.

Wojewoda oddał hołd

W czwartek, 20 sierpnia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, razem z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej, złożyli hołd poległym w bitwie. Pod pomnikiem ofiar mordu bolszewickiego, zostawili biało-czerwone kwiaty.

Pomnik znajduje się przy ul. gen. Maczka, w tym samym miejscu, w którym dokonano mordu 100 lat temu.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39