101. rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego. Był Honorowym Obywatelem Białegostoku

2020.11.26 14:31
Dzisiaj przypada 101. rocznica urodzin zmarłego tragicznie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Przy ul. Mazowieckiej znajduje się tablica upamiętniająca, gdzie złożył kwiaty prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
101. rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego. Był Honorowym Obywatelem Białegostoku
Fot: UM Białystok
Prezydent Truskolaski złożył kwiaty w 101. rocznicę urodzin Kaczorowskiego

Honorowy Obywatel Miasta

Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej urodził się 101 lat temu. W czwartek (26.11) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty przy jego tablicy pamiątkowej.

– Ryszard Kaczorowski był wybitnym Polakiem i białostoczaninem. Przyszedł na świat w roku 1919 w naszym mieście. Można zatem rzec, że wzrastał i dojrzewał razem z odrodzoną, niepodległą Polską. Jestem dumny, że był związany z Białymstokiem - powiedział Tadeusz Truskolaski prezydent miasta.

Tablica znajduje się na szczycie budynku przy ul. Mazowieckiej 35. Wcześniej była tam szkoła, do której uczęszczał przed wojną prezydent Kaczorowski. Był on częstym gościem w Białymstoku, a 27 maja 1991 r. został Honorowym Obywatelem Miasta.

- Czuję, że tak jak dawniej kocham Białystok. Jestem wdzięczny temu miastu, że od najmłodszych lat mego życia jego wpływ, jego społeczna atmosfera i jego klimat wychowawczy zezwoliły mi w okresie szczęśliwego dzieciństwa i w tak ważnych latach mojej młodości ukrystalizować mój charakter. Spełniły się słowa poety, że "młodość życia jest rzeźbiarką, co wykuwa żywot cały" i że jej wpływ trwa poprzez całe życie człowieka – powiedział prezydent Kaczorowski podczas uroczystości nadania tytułu, prawie 30 lat temu.

Zginął w katastrofie smoleńskiej

Ryszard Kaczorowski swoje młodzieńcze lata spędził w Białymstoku, gdzie również chodził do szkoły. Podczas wojny został aresztowany przez NKWD, był uwięziony w Białymstoku, skąd później trafił do łagru. Odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski i razem z Armią Andersa wydostał się z Syberii. Po wojnie został na emigracji w Londynie.

W lipcu 1989 r. objął stanowisko prezydenta RP na obczyźnie. Po upadku komunizmu przyjechał do Polski, gdzie 22 grudnia 1990 r. przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w wolnych wyborach – Lechowi Wałęsie.

Prezydent Kaczorowski zginął tragicznie podczas katastrofy 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy mordu na polskich oficerach w Katyniu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

954 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39