12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Od kiedy będą wypłacane pieniądze?

2021.07.14 15:15
Projekt ustawy dotyczącej przyznania rodzinom 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko już gotowy. Co dalej?
12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Od kiedy będą wypłacane pieniądze?
Fot: pixabay.com

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko już od stycznia?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej już przygotowało projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, czyli przyznaniu świadczenia w wysokości 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Pieniądze miałyby być przyznawane na maluchy od 12. do 36. mies. życia. Nowe przepisy prawdopodobnie wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku.

Projekt "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" to element "Polskiego Ładu":

- Dzieci są przyszłością narodu i niezależnie od przynależności politycznej każdy się zgodzi. Dlatego zapowiedzieliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i każde dziecko, żeby pomóc polskim rodzinom. Polityka rodzinna jest znakiem firmowym naszego rządu – mówił podczas środowego pikniku rodzinnego w Kaliszu premier Mateusz Morawiecki.

Projekt niedługo trafi do konsultacji:

O dodatkowych pieniądzach dla rodziców mówiło się już od jakiegoś czasu:

- Dotrzymujemy słowa. Polskie rodziny mogą mieć pewność, że deklaracja zawarta w Polskim Ładzie zostanie zrealizowana. Niedługo projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych – zapowiedziała w Kaliszu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowy projekt ma zapobiec niekorzystnym trendom demograficznym. Pomysłodawcy są także przekonani, że zmniejszy się wskaźnik ubóstwa rodzin wychowujących dzieci. Ich zdaniem jest więc to "inwestycja w rodzinę". Przyznane pieniądze w wysokości 12 tys. zł będą wypłacane na dwa sposoby – albo przez 12 mies. po 1 tys. zł, albo przez 24 mies. po 500 zł.

- To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę – mówi minister Maląg.

Wypłacanie świadczenia nie będzie uzależnione od dochodów, jakie ma dana rodzina. Chętni będą musieli złożyć wniosek, który rozpatrzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rządzący zakładają, że w pierwszym roku jej obowiązywania pieniądze będą przyznane na około 410 tys. dzieci.

Zmienia się ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3

Rząd planuje także wprowadzić zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, które będą dotyczyły m.in. dofinansowania dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna.

"Dofinansowanie to będzie związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt" - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Dofinansowanie będzie wynosiło 400 zł miesięcznie i rodzice nie otrzymają tych pieniędzy "do ręki". Będą one wypłacane bezpośrednio podmiotowi, który prowadzi żłobek, klubowi dziecięcemu bądź zatrudnionemu dziennemu opiekunowi. Taka pomoc będzie przysługiwała około 108 tys. dzieci.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

875 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39