12 zł za godzinę zwiększane co roku. Prezydent podpisał ustawę o minimalnej stawce

2016.08.08 16:38
Stawka minimalna za godzinę od przyszłego roku wyniesie 12 zł, a w kolejnych latach będzie waloryzowana - takie zapisy wprowadza nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
12 zł za godzinę zwiększane co roku. Prezydent podpisał ustawę o minimalnej stawce
Fot: pixabay.com

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą stawkę minimalną za godzinę pracy. Będzie ona wynosiła 12 zł. Ponadto ma być co roku waloryzowana. Jej wzrost będzie zależał od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Zgodnie z nowymi regulacjami stawka godzinowa będzie obejmowała nie tylko osoby pracujące na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

Natomiast wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek oraz zleceniobiorców samodzielnie ustalających miejsce i czas realizacji zadań, jeśli przysługuje im z tego tytułu jedynie wynagrodzenie prowizyjne.

12 zł będzie miało zastosowanie niezależnie od sposobu ustalania wynagrodzenia (stawka godzinowa, dzienna, tygodniowa, miesięczna).

Wypłata wynagrodzenia dokonywana będzie w formie pieniężnej, przy czym w przypadku umów zawartych na okres dłuższy niż miesiąc – co najmniej raz w miesiącu.

Co więcej, jeżeli zlecenie przyjmie kilka osób lub kilka osób zobowiąże się świadczyć usługi wspólnie, gwarancją minimalnej stawki godzinowej zostanie objęta każda z nich.

W ustawie pojawiły się także przepisy karne. Za wypłacanie wygrodzenia w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej będzie groziła grzywna w wysokości od 1 do 30 tys. zł.

Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2017 r.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1042 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39