15-latek brutalnie zamordował stryjenkę. Po 23 latach został ekstradowany z USA

2023.06.27 15:54
Do Polski w ramach ekstradycji z USA został sprowadzony 37-letni Krzysztof L., podejrzany o dokonanie w 2000 r. zabójstwa. Miał on jedynie 15 lat, gdy w Surażu brutalnie zamordował swoją stryjenkę.
15-latek brutalnie zamordował stryjenkę. Po 23 latach został ekstradowany z USA
Fot: Pixabay / Zdj. ilustracyjne

Chciał zatrzeć ślady

Do tragicznego zdarzenia doszło 16 lipca 2000 r. w małym miasteczku Suraż, znajdującym się w powiecie białostockim. W tamtym dniu 15-letni Krzysztof L. popełnił okrutne morderstwo swojej stryjenki (żony brata ojca), Barbary L.

Na podstawie ustaleń prokuratora z Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wynika, że Krzysztof L. wykazał niezwykłą brutalność wobec swojej ofiary. Uderzał ją pięściami w różne części ciała, w szczególności w okolice twarzy, głowy, szyi, ramion oraz klatki piersiowej. W dodatku dusił ją swoimi rękoma i przyciskał kolanem jej klatkę piersiową do podłogi.

Po uduszeniu ofiary, 15-latek podpalił dom, w którym doszło do tego okropnego wydarzenia, w nadziei na zatarcie wszelkich śladów.

2,5-letnia procedura ekstradycyjna

Początkowo postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy, jednak prokurator z Małopolskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wrócił do sprawy w 2019 r. W kolejnym roku udało mu się zgromadzić wystarczający materiał dowodowy, który dał podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu Krzysztofowi L. zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Zabójstwo to miało miejsce w domu rodzinnym w Surażu.

- Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego Krzysztofa L. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 30 dni od dnia zatrzymania. W sprawie został skierowany wniosek do Stanów Zjednoczonych Ameryki o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję podejrzanego z USA do Polski - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Właściwe władze USA przystąpiły do realizacji wniosku zatrzymując Krzysztofa L. już 8 grudnia 2020 r. i od tamtej pory trwała procedura ekstradycyjna przed sądem w USA. Teraz, po ponad 2 latach został sprowadzony do Polski.

Sprawa rozwikłana dzięki Archiwum X

Prokuratorskie Archiwum X zostało utworzone w 2018 r. w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi.

- Prokuratura konsekwentnie dąży do zapewnienia społeczeństwa o skuteczności prawa i organów ścigania, a w szczególności, że kara za popełnione czyny będzie wymierzona. Dla ofiar i ich rodzin działania podejmowane w ramach spraw z kategorii Archiwum X to jedyna szansa na zadośćuczynienie i prokuratura robi wszystko, by sprawcy okrutnych zbrodni odpowiedzieli za nie przed sądem, nawet jeśli od zdarzenia upłynęło, jak w przypadku Krzysztof L., nawet kilkadziesiąt lat - przekazał dział prasowy PK.

Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy, napisał na Twitterze: "Nie ma litości dla okrutnych zabójców. Nawet po latach. Małopolscy prokuratorzy z tzw. Archiwum X dopadli i sprowadzili do Polski z USA mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo krewnej przed 23 laty. Powołanie prokuratorskiego Archiwum X było moją decyzją. To nie pierwszy dowód na to, że słuszną. Dziękuję śledczym za ciężką pracę i skuteczność".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1135 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39