18 białostockich twórców otrzyma od miasta stypendia

2013.12.23 00:00
W 2014 r. osiemnastu białostockich artystów otrzyma od miasta stypendia na swoją działalność. Łączna kwota wsparcia to 173 tys. zł.
18 białostockich twórców otrzyma od miasta stypendia
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Paweł Matyszewski będzie stypendystą prezydenta Białegostoku już po raz drugi

Do Biura Kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło 17 wniosków w sprawie przyznania stypendium artystycznego twórcom profesjonalnym. 6 z nich, na łączną kwotę 64 tys. zł, rozpatrzono pozytywnie.

Stypendia prezydenta miasta - w kwotach od 6 do 14 tys. zł - otrzymają: Dorota Hermanowicz (na nagranie i wydanie płyty z piosenkami dziecięcymi, w tym wykonywanymi kiedyś przez Łucję Prus), Karolina Maria Garbacik (na spektakl taneczny, który demaskuje wykreowany w mediach wizerunek supergwiazdy), Dymitr Grozdew (na wystawę i katalog podsumowujące 40-letnią twórczość artysty), Rafał Olszewski (na sztukę kabaretową dotyczącą żydowskiego dziedzictwa Białegostoku), Bernarda Bielenia (na słuchowisko promujące wartości rodzinne) oraz Katarzyna Zabłocka (na wystawy i warsztaty, których motywem przewodnim będzie florystyka).

Prezydent Białegostoku przyznał również stypendia młodym twórcom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Z 46 wniosków magistrat wybrał 8 na stypendia roczne oraz 4 na półroczne. Wsparcie wyniesie od 7 do 12 tys. zł, łącznie opiewać będzie na kwotę 109 tys. zł.

Stypendia otrzymają: Bartosz Tryzna (na film krótkometrażowy "Opowiedz mi Podlasie"), Martyna Faustyna Zaniewska (na wydanie albumu z pogranicza jazzu, bluesa, soulu i popu oraz zorganizowanie koncertu), Jan Godlewski (zaprojektowanie i wykonanie kompletu mebli inspirowanego podlaską tożsamością regionalną), Hanna Maria Zajączkiewicz (nagranie i wydanie płyty z polską współczesną liryką wokalną), Paweł Matyszewski (na abstrakcyjne rysunki wykonane z cebulowych roślin wiosennych w przestrzeni miejskiej Białegostoku), Martyna Anna Štěpán-Dworakowska (na interaktywną wystawę dla dzieci), Marcin Lićwinko (na koncert pieśni tradycyjnej w nowoczesnej formie), Przemysław Ostaszewski (na interaktywne instalacje przestrzenne), Joanna Zubrycka (na teledysk i piosenkę oparte na ludowej pieśni "Matulu moja"), Justyna Rożko (na spektakl muzyczno–plastyczny Kazanecki-bis), Paulina Horba (na kolekcję kafelek ceramicznych tematycznie odnoszących się do Białegostoku, jego historii i kultury) oraz Jędrzej Dondziło (na zarejestrowanego występu DJ-skiego i wydanie go w formie CD i elektronicznej).

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1054 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39