2 węzły, most i wiadukt kolejowy. Jest przetarg na kolejny fragment ekspresowej S19

2020.09.03 07:22
Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę w sumie blisko 16-kilometrów dróg: ekspresowej S19 Kuźnica - Sokółka i drogi ruchu przyspieszonego w rejonie samego przejścia granicznego w Kuźnicy.
2 węzły, most i wiadukt kolejowy. Jest przetarg na kolejny fragment ekspresowej S19
Fot: GDDKiA w Białymstoku

Ogłoszony właśnie przetarg obejmie budowę dwóch odcinków. Pierwszy to "dziewiętnastka" w klasie drogi głównej ruchu przyśpieszonego od przejścia granicznego do węzła Kuźnica. Ten będzie liczył dokładnie 5,25 km. Drugi z odcinków to już ekspresowa S19. Od węzła Kuźnica do węzła Sokółka Północ będzie miała 10,55 km. Nowa droga od północy będzie omijać miasto, dzięki czemu z Kuźnicy zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego.   

Droga ekspresowa S19 będzie miała po dwa pasy w obu kierunkach i zostanie przystosowana do ciężkiego ruchu (nośność 11,5 tony/oś). Przy samym przejściu granicznym zaplanowano sześć pasów ruchu: 2 wjazdowe do kraju i 4 wyjazdowe. Rodzaj konstrukcji nawierzchni, beton cementowy czy asfalt wybierze wykonawca.

Na ekspresowej części inwestycji powstaną dwa węzły. Na węźle Kuźnica istniejąca droga krajowa nr 19, docelowo jako wojewódzka, będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19. Wykonany węzeł zapewni relacje Kuźnica - Sokółka oraz Kuźnica - Białystok.

Na węźle Sokółka Północ również będą krzyżować się istniejąca droga krajowa nr 19 z drogą ekspresową S19. Zapewni on relacje Kuźnica - Sokółka.

W ramach prac powstanie również 12 obiektów inżynierskich, w tym most nad rzeką Łosośna oraz jeden wiadukt kolejowy.

Prawie 16-kilometrowa inwestycja ma być zrealizowana w systemie "projektuj i buduj".

Wg harmonogramu podanego przez GDDKiA w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie zawarta umowa z wybranym w tym przetargu wykonawcą. Mniej więcej po roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Same roboty mają być prowadzone w latach 2022-2025.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1298 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39