2010 rokiem Fryderyka Chopina

2010.01.07 00:00
W 2010 roku Fryderyk Chopin obchodziłby 200 rocznicę urodzin. Z tej okazji nowo rozpoczęty rok będzie międzynarodowym świętem muzyki i nie tylko, skupionym wokół wybitnego kompozytora.

- Minęły bez mała dwa wieki od momentu, kiedy wielki talent muzyczny Chopina rozbłysnął w Warszawie, a później olśnił całą Europę i świat. Od tamtego czasu wartość dzieła tego niezwykłego twórcy nieustannie rośnie - rośnie też wciąż jego popularność. Chopin ma spośród wszystkich kompozytorów najwięcej towarzystw swego imienia, rozsianych po kilku kontynentach. Jego wpływ na całą kulturę od połowy XIX wieku rozpatrywać można w kategoriach fenomenu: mówimy tu zarówno o muzyce, jak i literaturze, plastyce, sztuce elitarnej i popularnej. Są tacy, którzy mówią o nim: Elvis swojego czasu. - wyznał Waldemar Dąbrowski, Przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010.

Oto geniusz

Fryderyk Franciszek Chopin urodził się na Mazowszu we wsi Żelazowa Wola 1 marca 1810 roku. Od najmłodszych lat miał styczność z muzyką, zatem jego wielki talent objawił się bardzo wcześnie. Jako siedmiolatek skomponował już 7 dwa polonezy. Był osobą niezwykle wrażliwą, wielkim patriotą przeżywającym dotkliwie sytuacje polityczną ówczesnej Polski. Brał udział w Insurekcji Kościuszkowskiej, na upadek Powstania Listopadowego zareagował gorączką i rozstrojem nerwów. Napisał wtedy Etiudę C-MOLL OP. 10 NR 12 nazywaną "Rewolucyjną". Jesienią 1831 roku Chopin pojechał do Paryża, gdzie spotkał wielu rodaków i związał się blisko z tzw. Wielką Emigracją. Słynna wówczas pianistka, żona Roberta Schumanna, powiedziała o Chopinie: "Panowie, czapki z głów, oto geniusz". Niebawem Fryderyk odmawia złożenia podania do ambasady rosyjskiej w Paryżu o wydanie paszportu i wybiera status emigranta politycznego. Oznaczało to, że nie mógł już wrócić do kraju. We wrześniu 1836 roku oświadczył się siedemnastoletniej Marii Wodzińskiej, lecz jej rodzice nie zezwalili na małżeństwo. Rok później poznał starszą od siebie George Sand. Wyjechali razem na Majorkę. W tym okresie powstaje jedno z największych osiągnięć twórczych Chopina, cykl 24 Preludiów. Jego wątłe zdrowie, cały czas się pogarszało. Kopozytor chorował na gruźlicę. Zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise, a serce - zgodnie z jego życzeniem przywieziono do Polski i umieszczono w filarze kościoła św. krzyża na Krakowskim Przedmieściu. W 1880 roku odsłonięto tam epitafium wyrzeźbione przez Leandro Marconiego.

Rok Chopina na Podlasiu

W 2010 na całym świecie zaplanowano mnóstwo imprez, koncertów, festiwali, dyskusji, wydarzeń artystycznych, których głównym tematem będzie Fryderyk Chopin. Nie może ich również zabraknąć w Białymstoku.

Koncerty ze światowej sławy muzyki odbywać się będą w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Obchody Roku Chopinowskiego 19 lutego uroczyście zainauguruje koncert z udziałem doskonałej pianistki Tatiany Shebanovej, a w projekcie "Chopin-Polak, Obywatel świata-dziedzictwo i przyszłość" wystąpi m.in. Adam Makowicz, światowej sławy pianista jazzowy polskiego pochodzenia mieszkający w USA. Sław nie zabraknie a koncertach kameralnych, wystąpią: Olga Pasiecznik-sopran z Natalią Pasiecznik na fortepianie, (8 marca) a podczas "Wieczoru Gwiazd-Piewcy Chopina" Konstanty Andrzej Kulka-skrzypce, Tomasz Strahl-wiolonczela, Krzysztof Jabloński-fortepian (27 kwietnia). Zostaną nagrane dwie unikatowe płyty CD pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej. Materiał znajdujący się na jednej z płyt zostanie zaprezentowany przez Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej podczas koncertu w Grodnie. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego wspólnie z solistami rosyjskimi, białoruskimi i polskimi zaprezentuje program chopinowski również w Kalingradzie, Grodnie i Mińsku. Oprócz tego, Opera i Filharmonia Podlaska cykl audycji muzycznych dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych w Białymstoku i Województwie Podlaskim pod tytułem "O małym Frycku i wielkim Chopinie" oraz temat dla Szkół Średnich "Motywy ludowe w twórczości Fryderyka Chopina-mazurek, oberek, kujawiak".

Współczesne inspiracje Chopinem

W marcu Białostocki Teatr Lalek pokaże spektakl-koncert w reżyserii Lesława Piecka. "Chopin - inspiracje" będzie miał charakter eseju teatralnego, łączącego interpretację utworów Fryderyka Chopina, wykonywanych na żywo przez pianistę oraz przez marionetkę, przedstawiającą genialnego kompozytora - kilkudziesięciocentymetrową lalkę zawieszoną na nitkach, nabierającą w rękach animatora wirtuozerskiej sprawności i doskonałości - z próbą znalezienia odpowiedzi na pytania o źródła inspiracji determinujące twórczość każdego artysty.

Ciekawe koncerty odbędą się także w Białostockim Ośrodku Kultury. Pierwszym z nich będzie "Nahorny Chopin, fantazja polska" - 29 stycznia. Będzie to koncert składający się z impresji inspirowanych "Fantazja na tematy polskie". 13 Marca do usłyszenia pierwsza próba warszawskich jazzmanów przetransponowania Chopina na kwartet jazzowy i wokalistę jazzowego. Tego samego dnia Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na Recital pieśni Fryderyka Chopina w 200 rocznicę urodzin kompozytora. Wykonawcami koncertu będą uznani w kraju i zagranicą polscy artyści: Katarzyna Kiszewska oraz pianista Robert Marat. Oprócz koncertów wykład pt. "Ponadczasowość muzyki Fryderyka Chopina" - Urszula Iżbicka. Koncert w wykonaniu studentów i pedagogów Uniwersytetu Muzycznego.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. E. Młynarskiego w Augustowie organizuje II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla uczniów szkół muz. i II st. w dniach 23-24 kwietnia 2010. Natomiast w sierpniu odbędzie się Festiwal Muzyki Dawnej im. J. Sleńdzińskiej - Przedchopinowskie inspiracje- muzyka dawna na instrumenty klawiaturowe. Program Festiwalu będzie poświęcony muzyce klawiaturowej dawnych mistrzów, reprezentujących ośrodki muzyczne, które nadały kierunki rozwoju europejskiej muzyki fortepianowej w Galerii im. Śleńdzińskich.

więcej: Chopin 2010

MAG

1340 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39