24 mln zł na walkę z koronwirusem w województwie podlaskim

2020.03.19 17:53
Prawie 22 mln zł z funduszy unijnych będzie przeznaczonych na walkę z koronawirusem w województwie podlaskim. Dodatkowo do szpitali zakaźnych trafi 2 mln zł z budżetu województwa.
24 mln zł na walkę z koronwirusem w województwie podlaskim
Fot: UMWP
Szpital Wojewódzki w Łomży

Szczególne wsparcie dla szpitala jednoimiennego

W czwartek (19.03) zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przyznaniu kolejnych pieniędzy z budżetu samorządu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. To 165 tys. zł, które są przeznaczone na zakup sprzętu i aparatury medycznej, potrzebnej do realizowania świadczeń związanych z leczeniem pacjentów z COVID-19.

Na ten sam cel już w ubiegłym tygodniu łomżyńska placówka otrzymała z budżetu województwa prawie 600 tys. zł. Łącznie na wsparcie szpitali wojewódzkich i wojewódzkich stacji pogotowia ratunkowego zarząd wyasygnował 2 mln zł z własnych środków.

Eurofundusze najpierw do szpitali

Do szpitali trafiają też fundusze unijne. W tej chwili województwo priorytetowo wypłaca je placówkom ochrony zdrowia.

- Obecnie urząd marszałkowski, jako instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego, priorytetowo podchodzi do rozliczania i wypłacania funduszy unijnych na rzecz projektów szpitali województwa podlaskiego - podkreśla rzeczniczka prasowa marszałka, Izabela Smaczna-Jórczykowska. - Najwyższy priorytet nadaliśmy wnioskowi o płatność o wartości 1,2 mln zł złożonemu przez Szpital Wojewódzki w Łomży, który już poinformowano o zatwierdzeniu wniosku i wypłacie pieniędzy - dodaje.

Prawie 22 mln zł

W sumie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na działania związane bezpośrednio z przeciwdziałaniem skutkom epidemii COVID-19 pójdzie 21,9 mln zł. Trafią one do podlaskich szpitali, które leczą zakażonych koronawirusem.

W ramach projektu realizowanego w uzgodnieniu z wojewodą podlaskim będą finansowane: aparatura medyczna i diagnostyczna, usługi remontowo-budowlane, tymczasowe obiekty kubaturowe związane z leczeniem i diagnostyką.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zastosował szybką ścieżkę pozwalającą na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Respiratory z Białegostoku do Łomży

Wzajemna pomoc jest też przekazywana pomiędzy wojewódzkimi placówkami medycznymi. Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku użyczył dwa respiratory Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Będą one służyć pacjentom placówki w czasie realizacji funkcji jednoimiennego szpitala zakaźnego. Sprzęt trafił tam w środę po południu.

Do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży mają trafiać wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem w złym stanie. Drugim szpitalem jednoimiennym w regionie, który do stanu gotowości będzie dochodził stopniowo, jest szpital MSWiA w Białymstoku. Przekształcenie szpitala w Łomży w jednoimienną placówkę zakaźną spotkało się z protestami mieszkańców i personelu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39