29 razy wymknął się władzom, czyli film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"

2021.10.15 13:16
Film, którego głównym bohaterem jest pewien rzezimieszek, gwiazdor przestępczego półświatka z czasów PRL-u, czyli "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" będzie można zobaczyć w ramach Podlaskiej Akademii Kultury już w niedzielę (17.10).
29 razy wymknął się władzom, czyli film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje"
Fot: Materiały prasowe

Zdzisław Najmrodzki był polskim przestępcą w czasach PRL-u. Nazywany "królem złodziei" i "mistrzem ucieczek". W aresztach i zakładach karnych spędził 11 lat. 29 razy wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub zakładów penitencjarnych. Uciekał między innymi z: pociągu (wykorzystał pijaństwo konwojujących go milicjantów), okratowanego pomieszczenia sądu w Gliwicach (jego kompani przepiłowali kraty), warszawskiego pałacu Mostowskich (wyszedł w odzieży milicjanta).

Film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" to komedia akcji i kryminalne love story inspirowane historią Najmrodzkiego. Kobiety go uwielbiały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska.

W filmie w reżyserii Mateusza Rakowicza, Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

W głównej roli występuje Dawid Ogrodnik ("Ostatnia rodzina"), a partnerują mu Robert Więckiewicz ("Kler"), Jakub Gierszał ("Najlepszy"), Rafał Zawierucha ("Pewnego razu w Hollywood"), Olga Bołądź ("Kobiety mafii") oraz debiutująca na wielkim ekranie Masza Wągrocka (serial "Król").

Seans w ramach Podlaskiej Akademii Kultury we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej odbędzie się w niedzielę (17.10), o godz. 15:00 w kinie Forum. Podczas pokazu przewidziane jest także spotkanie z reżyserem filmu.

SZCZEGÓŁY I BILETY

Film jest też do obejrzenia w kinach Helios. REPERTUAR

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39