3 drogi wojewódzkie będą wybudowane i przebudowane. Z dofinansowaniem 500 milionów złotych

2024.02.03 14:28
Niektóre drogi wojewódzkie są w fatalnym stanie. Teraz - dzięki unijnym środkom finansowym - możliwe będzie odmienienie trzech odcinków. W jakich lokalizacjach się znajdują?
3 drogi wojewódzkie będą wybudowane i przebudowane. Z dofinansowaniem 500 milionów złotych
Fot: UMWP

Potężny zastrzyk gotówki dla Podlaskiego

Ponad 507 milionów złotych - tyle województwo podlaskie otrzymało dofinansowania z funduszy europejskich na infrastrukturę drogową.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę oraz przebudowę trzech dróg wojewódzkich w ramach dwóch projektów, których wartość wynosi ponad 600 milionów złotych:
- nr 679 na odcinku Łomża - Mężenin,
- nr 687 od Juszkowego Grodu do Zwodzieckich,
- nr 688 – fragment łączący Tarnopol z Siemianówką.

Łomża - Mężenin

Pierwszy projekt obejmuje odcinek liczący niemal 27 kilometrów.

– To dobry sygnał dla subregionu łomżyńskiego. Całkowity koszt tej drogi to 300 milionów złotych, wkład własny – ponad 44 miliony złotych, dofinansowanie – prawie 254 miliony złotych. To najkrótsza droga z Łomży do Białegostoku. Jest doskonałym suplementem w sieci dróg TEN-T, która łączy drogę krajową S61 z S8 – zaznacza wicemarszałek Marek Olbryś.

Juszkowy Gród - Zwodzieckie i Tarnopol - Siemianówka

Drugi projekt dotyczy zaś dróg nr 687 od Juszkowego Grodu do Zwodzieckich oraz nr 688 – fragmentu łączącego Tarnopol z Siemianówką. Jego wartość to także blisko 300 milionów złotych, z czefo dofinansowanie wyniesie prawie 255 milionów złotych, a wkład własny województwa – 45 milionów złotych.

– To 21,5 kilometra drogi. W projekcie jest także zaplanowana obwodnica miejscowości Narewka oraz przeszło 20 kilometrów trasy rowerowej. To bardzo długo wyczekiwana inwestycja, szczególnie przez mieszkańców powiatów białostockiego i hajnowskiego. Jestem przekonany, że zwiększy ona komfort i bezpieczeństwo jazdy – zapewnia członek zarządu Marek Malinowski.

Kiedy rozpocznie się realizacja?

Oba przedsięwzięcia mają być gotowe do czerwca 2026 roku. O etapach ich realizacji opowiada dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Mariusz Nahajewski, realizator projektów, który – w imieniu zarządu województwa – podpisał stosowną umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Jeśli chodzi o drogę Łomża - Mężenin, będziemy się starali jeszcze w lutym przekazać plac pod budowę. Natomiast jeśli chodzi o drugą inwestycję, to do 16 lutego czekamy na oferty potencjalnych wykonawców – informuje.

Konkurs "Infrastruktura drogowa" jest realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW). Jego celem jest zwiększenie dostępności drogowej pięciu województw naszego kraju: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego. Ma zostać osiągnięta poprzez poprawę powiązań sieci dróg wojewódzkich z siecią TEN-T oraz ważnymi węzłami logistycznymi, jak również budowę i przebudowę obwodnic.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1134 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39