302 najlepsze zdjęcia na wystawie Grand Press Photo

2023.01.02 16:43
Grand Press Photo jest najważniejszym ogólnopolskim konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, także prasową oraz dokumentalną. Prace fotografów oceniają fachowcy o światowej sławie. Nagrodzone w konkursie zdjęcia za 2022 r. będzie można obejrzeć w foyer kina Forum.
302 najlepsze zdjęcia na wystawie Grand Press Photo
Fot: Wojciech Grzędziński
Zdjęcie roku

Aż 302 najlepsze fotografie prasowe będzie można oglądać w foyer kina Forum już od 9 stycznia. Na wystawę składa się 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo – Ami Vitale.

Tytuł "Zdjęcia Roku" otrzymało zdjęcie Wojciecha Grzędzińskiego (dla "The Washington Post") przedstawiające Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu.

- Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Ekspozycja zawiera również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego "Oresta" – autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (...) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. W tym roku w jury (oprócz Ami Vitale) zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek (9.01), o godz. 18:00. Wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia w godz. 14:00 - 21:00. Wstęp jest wolny!

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1438 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39