"303. Bitwa o Anglię". Pokaz głośnego filmu z Marcinem Dorocińskim [WIDEO]

2019.09.28 08:01
Film "303. Bitwa o Anglię" to kolejna propozycja Podlaskiej Akademii Kultury. Pokaz odbędzie się w niedzielę (29.09) w kinie Forum.
"303. Bitwa o Anglię". Pokaz głośnego filmu z Marcinem Dorocińskim [WIDEO]
Kadr z filmu "303. Bitwa o Anglię"

Jest rok 1940. Władze i ludność Wielkiej Brytanii z rosnącym przerażeniem patrzą na inwazję niemieckiej armii na Europę. Rozpoczyna się bitwa o Anglię, w której doskonale wyszkoleni i doświadczeni piloci Luftwaffe zaciekle atakują alianckie samoloty RAFu. Z pomocą przybywają doborowi polscy lotnicy: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold "Tolo" Łokuciewski. To weterani, którzy pragną walczyć w obronie swojej ojczyzny nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Brytyjczyków musi ustąpić wielkiemu szacunkowi, jakim Anglicy zaczynają darzyć polskich pilotów. Tak powstaje Dywizjon 303 imienia Tadeusza Kościuszki, który okazał się być najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię. Bohaterom przypisuje się zestrzelenie ponad 120 niemieckich samolotów - to wynik, jakiego nie udało się osiągnąć żadnemu innemu powietrznemu dywizjonowi.

"My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy" – mówił Witold Urbanowicz, dowódca Dywizjonu 303. Z kolei brytyjski premier Winston Churchil w swoim przemówieniu podziękował lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera.W filmie występują: Iwan Rheon, Milo Gibson, Stefanie Martini, Marcin Dorociński, Radosław Kaim. Pokaz rozpocznie się o godz. 15.00.

Podlaska Akademia Kultury to cykliczne pokazy filmowe, podczas których prezentowane są zarówno klasyczne, uznane za arcydzieła filmy, jak i najnowsze, głośne tytuły. Celem Akademii jest zapoznanie widzów z wybitnymi dziełami polskiego i światowego kina. Wielokrotnie pokazy połączone są ze spotkaniami z ludźmi filmu: aktorami, reżyserami czy scenarzystami.

Zobacz też: Podlaska Akademia Kultury:. 303. Bitwa o Anglię

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39