5,7 mln zł dla BCO i szpitala psychiatrycznego w Suwałkach

2023.01.25 15:04
Ponad 5,7 mln zł – tyle otrzymają Białostockie Centrum Onkologii oraz szpital psychiatryczny w Suwałach z budżetu województwa. Pieniądze będą przeznaczone na remonty i zakup nowego sprzętu.
5,7 mln zł dla BCO i szpitala psychiatrycznego w Suwałkach

Białostockie Centrum Onkologii dostanie 5,3 mln zł z budżetu województwa. Obecnie placówka realizuje projekt zakładający modernizację oraz przebudowę jednego ze swoich budynków. Ma w nim powstać przychodnia medyczna, Zakład Brachyterapii oraz Zakład Rehabilitacji Onkologicznej. W planach jest również zakup wyposażenia i nowoczesnego tomografu komputerowego. Zgodnie z założeniem dotacja przyznana z budżetu województwa ma pokryć koszty niekwalifikowane (nie obejmuje ich dotacja unijna) i wkład własny do projektu.

– Celem inwestycji jest poprawa jakości i dostępności do zabiegów radioterapii, brachyterapii, teleradioterapii i rehabilitacji onkologicznej. W chorobach onkologicznych szybka diagnostyka i bezzwłoczna terapia są bezcenne, dlatego jako zarząd województwa wspieramy takie projekty – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Z kolei do Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach trafi dotacja w wysokości 375 tys. zł. Placówka ma w planach przeznaczenie tych środków na pokrycie kosztów niekwalifikowanych w prowadzonym projekcie, dofinansowanym z programu regionalnego. Inwestycja ta dotyczy przystosowania budynku, gdzie dawniej mieściła się szkoła, na potrzeby oddziału szpitala w Smolnikach.

Po przeprowadzonym remoncie opiekę tam znajdzie 25 pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. Ma być tam przeniesiony pododdział leczenia zaburzeń nerwicowych, oddział dzienny zaburzeń nerwicowych. Będzie tam się też mieścił zespół opieki środowiskowej, działający jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Szpital ma już podpisane umowy na realizację tych działań z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1218 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39