500 plus - nowe terminy wypłat. Kiedy można spodziewać się wypłaty świadczenia?

2022.06.04 15:50
Już ruszyły pierwsze przelewy 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Są też nowe terminy wypłat.
500 plus - nowe terminy wypłat. Kiedy można spodziewać się wypłaty świadczenia?
Fot: pixabay.com

Od czerwca wypłatami pieniędzy w ramach programu 500 plus zajmuje się już tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ta była wprowadzana stopniowo od początku tego roku. Najpierw przekazywane były wnioski na nowe świadczenia, czyli na np. nowo narodzone dzieci. Od lutego ZUS zaczął przyjmować wnioski na kolejny okres, który zaczyna się właśnie w czerwcu 2022 r.

Pierwsze pieniądze w nowym okresie rozliczeniowym już wpłynęły na konta rodziców uprawnionych do pobierania 500 plus. Tylko w pierwszym tygodniu czerwca ZUS przelał prawie 600 mln zł.

- Rodzice, którzy do 30 kwietnia złożyli prawidłowo wypełniony wniosek o 500 plus na nowy okres, zachowają ciągłość płatności i pierwszą wypłatę świadczenia z ZUS otrzymają do 30 czerwca. Jeśli złożyli wniosek już w maju - to pieniądze otrzymają do 31 lipca, w czerwcu – do końca sierpnia. Natomiast w sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowe terminy wypłat 500 plus

Są też nowe daty wypłat. Od czerwca będą realizowane w dziesięciu terminach płatności: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22 dnia każdego miesiąca. W sytuacji, gdy płatność wypadnie w dzień wolny od pracy, pieniądze trafią na konto dzień wcześniej.

- Termin płatności będzie przydzielany automatycznie, losowo i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Jeżeli wniosek o 500 plus został rozpatrzony do końca maja br., termin pierwszej wypłaty w czerwcu będzie terminem, w którym świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych miesiącach. Natomiast w sytuacji, gdy wniosek o 500 plus zostanie rozpatrzony po maju br., wówczas pierwsza płatność świadczenia zostanie przekazana w najbliższym technicznie możliwym terminie dziennym, a kolejne płatności świadczenia zostaną zrealizowane w ustalonym stałym terminie płatności - wyjaśnia Krupicka.

Wnioski o 500 plus można złożyć jedynie elektronicznie przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. W przypadku uchodźców z Ukrainy, którzy są uprawnieni do pobierania świadczenia, możliwość złożenia dokumentów jest tylko przez PUE ZUS. Specjalnie dla nich przygotowano formularz z symbolem SW-U.

Wypłata z programu Rodzina 500 plus przekazywane jest w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, bez względu na wysokość dochodów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39