57 ukraińskich nauczycieli w miejskich szkołach i przedszkolach

2022.09.06 15:11
Podpisano kolejne umowy z asystentami, którzy rozpoczęli pracę w miejskich ośrodkach oświatowych. W sumie w białostockich szkołach i przedszkolach zatrudniono już 57 ukraińskich nauczycieli.
57 ukraińskich nauczycieli w miejskich szkołach i przedszkolach
Fot: UM Białystok

Już ponad pół roku na terenie Ukrainy toczy się wojna. Po najeździe rosyjskiego agresora, wielu Ukraińców szukało schronienia w Polsce. Mnóstwo przybyło także do Białegostoku w poszukiwaniu bezpieczeństwa i spokojnego życia. W związku z tym ukraińskie dzieci trafiły do polskich szkół. 20 kwietnia podpisano porozumienie z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w zakresie realizacji programu „Cash for Work” w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Białystok. W jego ramach uchodźcy otrzymują interwencyjne zatrudnienie. Z uczestnikami programu zawierane są umowy zlecenia i porozumienia trójstronne.

29 sierpnia, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, w Urzędzie Miejskim w Białymstoku podczas spotkania z przedstawicielami Fundacji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz obywatelkami Ukrainy podpisano kolejne 24 nowe umowy.

Na chwilę obecną w białostockich szkołach i przedszkolach jest zatrudnionych w sumie 57 ukraińskich nauczycieli. Uchodźcy i uchodźczynie pracują jako asystenci i pomagają ukraińskim dzieciom w integracji w białostockich placówkach edukacyjnych. Fundacja PCPM wypłaca asystentom–uchodźcom wynagrodzenie oraz pokrywa koszty podatków, składek i ubezpieczenia, natomiast dyrektor placówki jest odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego pracą.

Podczas prowadzonej rekrutacji wykorzystano zgłoszenia, które były wysłane przez miejską stronę bialystokpomaga.pl. Uczestnicy programu zostali zatrudnieni do 31 grudnia 2022 r. i pracują w wymiarze 6 godzin dziennie 5 dni w tygodniu.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od ponad 16 lat niesie pomoc humanitarną w kryzysach uchodźczych i od samego początku wojny aktywnie pomaga ukraińskim uchodźcom.

Bialystokpomaga.pl – strona, dzięki której uchodźcy mogą otrzymać pomoc

Strona internetowa https://bialystokpomaga.pl jest skierowana nie tylko do uchodźców, którzy potrzebują wsparcia, ale i osób, które chcą go udzielić. Dostępna jest nie tylko w języku polskim, ale i ukraińskim.

Uchodźcy mogą tu informować, jakiego rodzaju pomocy potrzebują (rzeczowej, schronienia, prawej, psychologicznej czy medycznej). Można też napisać, że poszukuje się pracy oraz skorzystać z dostępnych ofert. Jest tam także zamieszczona oferta organizacji pozarządowych pomocy uchodźcom z Ukrainy, informacje, a także informacje, gdzie wydawana jest bezpłatnie żywność, odzież, leki i środki opatrunkowe, środki higieniczne. Czy chemiczne, gospodarstwa domowego. Znajdują się tam informacje, gdzie znaleźć pomoc w zakwaterowaniu, znalezieniu pracy, a także gdzie otrzymać pomoc prawną i nauczyć się języka polskiego.

Z kolei osoby, które chciałyby udzielić pomocy, mogą znaleźć tam informacje, gdzie mogą się zgłaszać, gdzie jest prowadzona zbiórka pieniędzy i darów i jaka pomoc jest potrzebna.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

657 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39