650 mln zł na dwa programy pomocowe. Samorządy mogą się zgłaszać

2022.11.08 14:16
Do 10 listopada mogą się zgłaszać samorządy, które chcą realizować dwa programy dotyczące opieki i pomocy osobom niepełnosprawnym.
650 mln zł na dwa programy pomocowe. Samorządy mogą się zgłaszać
Fot: Malwina Witkowska

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, za pośrednictwem wojewody podlaskiego prowadzi kolejne nabory wniosków w programach dotyczących wsparcia osób niepełnosprawnych.

- Pierwszym z programów jest ten dotyczący asystentów osób niepełnosprawnych. Jest to program rozwijany przez dofinansowanie przez fundusz solidarnościowy. Cieszymy się, że jeśli chodzi o kwestie związane z programem asystent osoby niepełnosprawnej coraz więcej jednostek samorządowych przystępuje do realizacji zadań w ramach tego programu. Dotychczas mamy zaangażowanie w naszym województwie 6 powiatów i 27 gmin na ponad 11 mln zł – wylicza wojewoda Bohdan Paszkowski.

Kolejnym programem pomocowym jest program opieki wychnieniowej, który działa już od kilku lat.

- W tym przypadku także dofinansowanie wynosi 100%. Gminy i powiaty mogą składać do 10 listopada za naszym pośrednictwem wnioski, które później są przez nas wysyłane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, gdzie są ostatecznie kwalifikowane do realizacji. Zachęcam wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, by z tych programów korzystały, szczególnie, że mamy w tym zakresie duże możliwości finansowe. Zachęcamy również do wzięcia udziału w naborze o dofinansowania do organizowania czy funkcjonowania domów dla matek z dziećmi. Mamy też rozwinięte nabory na mieszkania chronione, które są dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, które mają się usamodzielnić, albo wychowankom różnych form opieki zastępczej - dodaje Paszkowski.

Oba programy, w których wnioski należy złożyć do 10 listopada należą do powstałego w 2018 r. Funduszu Solidarnościowego, który, oprócz działań związanych z wypłatą świadczeń, realizuje programy skierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

- Program asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej dotyczy takiej sytuacji, gdy rodzina, w której przebywa osoba z niepełnosprawnościami otrzymuje pomoc w jej codziennym funkcjonowaniu. W zależności od stopnia i sytuacji osoby niepełnosprawnej dotyczy to opieki w domu, ale i aktywizacji, wyjścia poza tzw. cztery ściany, pomoc w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Trochę inny jest program opieki wytchnieniowej. Dotyczy on dzieci lub osób dorosłych w znacznym stopniu niepełnosprawności. Celem jest danie wytchnienia, możliwość odpoczynku od codziennego zajmowania się osobą niepełnosprawną – mówi wicewojewoda Tomasz Madras.

Na te programy jest przeznaczone łącznie ponad 650 mln zł - 505 mln na asystenta osobistego i 150 mln zł na opiekę wytchnieniową.

- Realizujemy dwa projekty, asystenta osób niepełnosprawnych i fundusz wytchnieniowy. W tym roku w ramach projektu asystent osoby z niepełnosprawnością, w mieście Łomża objęliśmy taką opieką 120 osób, a jeśli chodzi o fundusz wytchnieniowy – 40 osób. Są to projekty niezwykle ważne, gdyż dają możliwość pomocy osobom najsłabszym, wymagającym naszej opieki – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który zachęca także inne samorządy do składnia wniosków.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39