79. rocznica rozpoczęcia akcji likwidacji białostockiego getta

2022.02.05 12:05
5 lutego przypada rocznica akcji rozpoczęcia likwidacji białostockiego getta. To wydarzenie bez wątpienia położyło kres historii białostockich Żydów. By upamiętnić te chwile, prezydent zapali symboliczne światełko pamięci przy pomniku Bohaterów Powstania w Getcie.
79. rocznica rozpoczęcia akcji likwidacji białostockiego getta
Fot: P. Sobolewski

W sobotę (5.02) przypada 77. rocznica akcji rozpoczęcia akcji likwidacji białostockiego getta przez hitlerowców. Tego dnia około godz. 4.00 rano dzielnica żydowska została przeszukana przez gestapo i żandarmerię w celu wyłapania ludzi do wywózki. Cała akcja trwała około tygodnia. W tym czasie rozstrzelano od 1 do 2 tys. osób. 12 tys. kolejnych zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Warto podkreślić, że to właśnie w trakcie tej tzw. Akcji Lutowej Icchak Malmed odważył się oblać kwasem solnym jednego z Niemców. Później był za to torturowany i ostatecznie powieszony.

Aby przypomnieć o tych wydarzeniach, w sobotę godz. 17.00 prezydent Tadeusz Truskolaski zapali symboliczne światło pamięci pod pomnikiem Bohaterów Getta na placu Mordechaja Tenenbauma. Będzie to hołd dla męczeństwa żydowskiej społeczności Białegostoku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

308 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39