A zaraz po walentynkach... wystawa w Arsenale! Nadchodzi podwójny wernisaż

2024.02.14 17:35
Wielkimi krokami nadchodzi kolejny wernisaż w Galerii Arsenał w Białymstoku. Tym razem zostaną zaprezentowane ekspozycje "Zaraz po Walentynkach" oraz "Statek widmo" Anastasii Sosunovej.
A zaraz po walentynkach... wystawa w Arsenale! Nadchodzi podwójny wernisaż
Fot: Materiały organizatora

Podwójny wersniaż "Zaraz po Walentynkach" i "Statek widmo" odbędzie się w piątek (16 lutego) w Galerii Arsenał. W programie bankiet przygotowany przez Dominikę Święcicką, performans Querelle i karaoke.

"Zaraz po Walentynkach"

Wystawa "Zaraz po Walentynkach" to podróż przez ścieżki queerowej kreatywności, której celem jest przekroczenie tradycyjnych norm romantycznej miłości. Organizatorzy zapraszają do miejsca, gdzie artystyczne dusze z różnych środowisk gromadzą się, aby wspólnie snuć mroczne opowieści o heteromatriksie i przemocy, która często tkwi w niepozbawionych miłości relacjach. Krytycznie i z empatią obserwują własne rodziny pochodzenia i konfrontują się z duchami rodzinnych traum.

Na gruzach odchodzącego w przeszłość binarnego porządku, osoby wykluczone przepowiadają queerowe przyszłości. Inspirują się zarówno własnymi historiami, jak i teoretycznymi tekstami, literaturą klasy B oraz powieściami science fiction.

Osoby kuratorskie wystawy to Tomek Pawłowski-Jarmołajew i Katarzyna Różniak-Szabelska. Osoby artystyczne, które tworzą ekspozycję to Agnė Jokšė, Isadora Neves Marques, Maryna Sakowska i Liliana Zeic.

Anastasia Sosunova "Statek widmo"

Wystawa "Statek widmo" Anastasii Sosunovej to pierwsza indywidualna prezentacja prac tej artystki w Polsce. W twórczości eksploruje ona trwałość myślenia magicznego we współczesnym świecie oraz siłę znaków, systemów kontroli, tradycji i przekonań w kształtowaniu zachowań indywidualnych i zbiorowych. Poprzez hybrydowe obiekty, narracje wideo i multidyscyplinarną praktykę artystyczną Sosunovej, wystawa analizuje rozwój społeczności oraz zjawiska kulturowe i duchowe, ukazując alternatywne formy współczesnego folkloru i budowania świata.

Prace Anastazji Sosunovej oparte są na osobistych historiach z "postsowieckiej" Litwy i Europy Środkowo-Wschodniej. Rzucają światło na zniekształcanie tradycji, odzyskiwanie i tworzenie nowych formacji zbiorowych, eksplorując rolę osobistych i zbiorowych fikcji w relacjach społecznych.

Kuratorem wystawy jest Post Brothers. Za identyfikację graficzną ekspozycji odpowiadają Karolina Pietrzyk i Tobias Wenig.

Więcej informacji:
Wystawa "Zaraz po Walentynkach"
Wystawa Anastasia Sosunova "Statek widmo"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1061 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39