Aktywiści poszukiwani. W Białymstoku powstanie grupa lokalna Amnesty International

2021.04.24 08:23
Chcesz zaangażować się w aktywizm na rzecz praw człowieka w Białymstoku? Już niedługo będzie to możliwe, ponieważ Amnesty International Polska postanowiła uruchomić w stolicy Podlasia swoją grupę lokalną.
Aktywiści poszukiwani. W Białymstoku powstanie grupa lokalna Amnesty International
Fot: Amnesty International Polska
Grupa lokalna w Łodzi

Grupa lokalna

"Wiemy, że osoby mieszkające w Białymstoku od dawna bronią praw człowieka. Właśnie dlatego, zapraszamy wszystkich do działania razem z nami w ramach Grupy Lokalnej, którą chcemy powołać w waszym mieście" - informuje Amnesty International Polska.

Grupy lokalne to zespoły osób, które decydują się bronić praw człowieka w swojej społeczności lokalnej poprzez czynny udział w manifestacjach, marszach, wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Grupy są tworzone przez aktywistki i aktywistów, którzy działają w swoich miejscowościach, a już niedługo powstanie także w Białymstoku.

"Podczas spotkania przedstawimy strukturę i działalność Amnesty International. Opowiemy o tym, jak działają inne grupy lokalne i porozmawiamy, jak może działać grupa w Białymstoku. Wyposażymy chętnych w wiedzę z zakresu praw człowieka, kampanii prowadzonych przez Amnesty International oraz w kompetencje niezbędne do działania w grupie: obsługę mediów społecznościowych, rozwiązywanie konfliktów, organizacje zgromadzeń publicznych" - przekazuje stowarzyszenie.

W Polsce działa już od 30 lat

Amnesty International jest globalnym ruchem zrzeszającym ponad 7 mln ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Stowarzyszenie zostało założone w roku 1961 r. przez prawnika Petera Benensona.

"Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania" - czytamy na stronie organizacji.

Amnesty International w Polsce jest stowarzyszeniem, czyli masowym i demokratycznym ruchem. W ubiegłym roku obchodziło 30-lecie istnienia - dokładnie 6 czerwca 1990 r. sąd w Gdańsku zarejestrował Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce. Aktualnie jest ono współtworzone przez ponad 7 tys. osób.

W najbliższy czwartek (29.04) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie online wszystkich chętnych, którzy chcą tworzyć grupę lokalną w Białymstoku. Aby wziąć w nim udział, należy się zarejestrować poprzez internetowy formularz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1210 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39