Alan Kulczycki z brązowym medalem mistrzostw Europy

2023.07.24 14:15
W Gliwicach, pod nazwą Orlen 2023 European Youth Championships, odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w tenisie stołowym. Na imprezie tej medal wywalczył zawodnik Dojlid Białystok - Alan Kulczycki.
Alan Kulczycki z brązowym medalem mistrzostw Europy
Fot: Dojlidy Białystok

Dobiegły końca mistrzostwa Starego Kontynentu w tenisie stołowym (zmagania kadetów i juniorów). Podczas turnieju Polacy wywalczyli osiem krążków, a jeden z nich zawisł na szyi Alana Kulczyckiego, który razem z Marcelem Błaszczykiem dotarł w grze podwójnej aż do półfinału. Wspomniany duet tuż przed wielkim finałem przegrał 1:3 z przedstawicielami Rumunii (Ionescu i Darius Movileanu), a wcześniej Kulczycki z Błaszczykiem pokonali takie pary jak: Simon Belik/David Szantosi (Czechy, Węgry) - wynik 3:1 (9:11, 11:9, 11:3, 12:10); Antonio Giordano/Federico Vallino (Włochy) - wynik 3:2 (9:11, 11:7, 11:7, 6:11, 11:4) oraz Flavien Coton/Dragos Bujor (Francja, Rumunia) - wynik 3:0 (13:11, 12:10, 11:8).

Nieco słabiej przedstawiciel Dojlid Białystok wypadł w zmaganiach indywidualnych. W nich Kulczycki doszedł do 1/32 turnieju (porażka 3:4 z Zhenlong Liu z Austrii), natomiast w mikście zawodnik ze stolicy Podlasia zameldował się wraz z Iloną Sztwiertnią w 1/16 finału. Tam lepsi od Polaków okazali się Flavien Coton i Clea De Stoppeleire z Francji (1:3)

Warto dodać, że na mistrzostwach wystąpili też Kacper Perkowski (Ósemka Białystok) - który w rywalizacji indywidualnej dotarł aż do ćwierćfinału - oraz Karolina Hołda. Reprezentantka Dojlid Białystok w mikście przeszła do 1/8 zmagań, gdzie grając z Mateuszem Żelengtowskim, przegrała 0:3 z francusko-chorwackim duetem Hugo Deschamps/Hana Arapović.

- Występ naszych zawodników na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Gliwicach oceniam bardzo pozytywnie. Na samym początku należy wspomnieć o brązowym medalu Alana Kulczyckiego, który w parze z Marcelem Błaszczykiem stanął na podium turnieju deblowego juniorów. Takie osiągnięcie potwierdza, że jest on zawodnikiem z szerokiej czołówki Europy i ma świetne perspektywy na przedarcie się jeszcze wyżej. Poza medalem w deblu, Alan zajął miejsce 5-6 w turnieju drużynowym, miejsce 32-64 w singlu oraz 16-32 w mikście z Iloną Sztwiertnią. Przed Karoliną Hołdą stało jeszcze trudniejsze zadanie. Nie ma tyle doświadczenia w turniejach międzynarodowych co Alan, a do tego jest najmłodszym rocznikiem w swojej kategorii wiekowej. Mimo to zaprezentowała się w Gliwicach naprawdę nieźle. Wygrała oba pojedynki w swojej grupie, a w pierwszej rundzie fazy pucharowej poległa minimalnie z rozstawioną znacznie wyżej Austriaczką chińskiego pochodzenia, Molei Fang. W mikście z Mateuszem Żelengowskim weszła do najlepszej 16 turnieju, a w deblu z Litwinką Lukreciją Juchnaite zakończyła turniej w przedziale 32-64. Podsumowując występy Karoliny i Alana, należą się im gratulacje, ale zdecydowanie mamy nad czym pracować - komentuje zawody Marcin Jarkowski, trener w UKS-ie Dojlidy Białystok.

Medale Polaków w ME Kadetów i Juniorów 2023:

złote:
- debel U-19 Anna Brzyska/Zuzanna Wielgos
- debel U-15 Mateusz Sakowicz/Patryk Żyworonek

srebrne:
- singiel U-19 Miłosz Redzimski
- singiel U-15 Patryk Żyworonek
- mikst U-15 Patryk Żyworonek/Gaetane Bled

brązowe:
- debel U-19 Alan Kulczycki/Marcel Błaszczyk
- mikst U-19 Marcel Błaszczyk/Zuzanna Wielgos
- drużyna U-19 Zuzanna Wielgos, Wiktoria Wróbel, Anna Brzyska, Ilona Sztwiertnia, Natalia Bogdanowicz

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1466 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39