Album o białostockiej fabryce. Można go pobrać bezpłatnie

2020.04.29 07:48
Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa wydał album poświęcony Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku. Można go pobrać ze strony internetowej placówki.
Album o białostockiej fabryce. Można go pobrać bezpłatnie
Fot: BOK/CLZ
Okładka albumu "Uchwyty 1948-2014"

- Koncepcja tego wydawnictwa powstała w 2011 r. Ktoś obejrzał wydawane przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa albumy z serii "Bojary". Padło pytanie: "Czy nie moglibyście zrobić takiej książki o Uchwytach?". Niedługo potem nawiązaliśmy kontakt z fabryką BISON-BIAL S.A. Ruszyła realizacja projektu Uchwyty. Pierwszym etapem była archiwizacja. Na mocy porozumienia zawartego z Bison-Bialem SA otrzymaliśmy kilkaset negatywów z zakładowej pracowni fotograficznej. Rozpoczął się czasochłonny proces skanowania i opisywania negatywów. Spośród tysięcy klatek wybraliśmy kilkaset, poukładaliśmy je tematycznie. Z tego materiału powstała robocza wersja albumu - wspominają pomysłodawcy projektu z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Negatywy w większości nie były opisane, a jeżeli już, to bardzo skrótowo, nie zawsze w sposób zrozumiały. Potrzebna była pomoc tych, którzy pamiętają. Ekipa CLZ rozpoczęła rejestrowanie wywiadów z byłymi i obecnymi pracownikami fabryki. Nagrywanym osobom pokazywała album, by pomogły w rozpoznaniu widocznych na fotografiach osób, miejsc, wydarzeń.

Tuż po przejrzeniu negatywów pracownicy CLZ złożyli propozycję napisania krótkiego wstępu do wydawnictwa Wiesławowi Wróblowi. Szybko okazało się, że zgromadzony przez historyka materiał nie da się zamknąć na kilku stronach maszynopisu, a bogactwo zebranej ikonografii wymaga poszerzenia ram publikacji do obecnej postaci. Album "Uchwyty 1948-2014" nie pomieścił wszystkich materiałów, które udało się zgromadzić - jest wyborem tego, co wydaje się najciekawsze, zarówno dla historyka, pracownika Uchwytów, jak i czytelnika niezwiązanego emocjonalnie z tematem.

W Mediatece CLZ, multimedialnym archiwum miasta i regionu, udostępnionych zostało 20 wywiadów (nagrania wideo) z pracownikami fabryki, a także liczne zdjęcia. Do Bison-Bial SA przekazano wszystkie zdigitalizowane negatywy.

Album w formacie PDF można pobrać ze strony internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury. Link dostępny jest na stronie głównej.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1401 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39