Aleja Bluesa. Odsłonięto nowe tabliczki

2011.11.24 00:00
Włodek Dudek, Bogdan Loebl, Martyna Jakubowicz, Jacek Grün, Marek Jakubowski i Jan Chojnacki - tabliczki z nazwiskami tych bluesmenów i ludzi związanych z bluesem odsłonięto wczoraj w Alei Bluesa.
Aleja Bluesa. Odsłonięto nowe tabliczki
Fot: Anna Dycha
Jedna z tabliczek upamiętnia Jacka Grüna

Aleja powstała w przejściu między Rynkiem Kościuszki i ulicą Legionową w 2008 roku z inicjatywy Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok. Co roku jest na niej odsłanianych sześć tabliczek upamiętniających osoby związane z bluesem.

Pierwszą tabliczkę odsłonił w tym roku Włodek Dudek, gitarzysta, współpracujący z Kasą Chorych. Kolejne upamiętniły Bogdana Loebla, poetę i autora tekstów piosenek bluesowych, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, Martynę Jakubowicz, wokalistkę, gitarzystkę i kompozytorkę tworzącą muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku oraz Darka Duszę, gitarzystę i autora tekstów zespołu Shakin' Dudi. Odsłonili je prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury i Marek Jakubowski, publicysta, popularyzator bluesa, który prowadzi festiwal Jesień z Bluesem.

Na przedostatniej tabliczce wygrawerowano nazwisko Jacka Grüna, dziennikarza muzycznego, współpracującego z "Gazetą Współczesną" i "Kurierem Podlaskim", pierwszego perkusisty w składzie Budki Suflera.
- Blues i jazz był jego miłością. Myślę, że wiele osób zaraził tą pasją - mówiła wyraźnie wzruszona żona Jacka Grüna.

Na uroczystość odsłonięcia swojej tabliczki do Białegostoku przyjechał Jan Chojnacki, dziennikarz muzyczny, popularyzator i miłośnik bluesa, prowadził w radiowej Trójce program "Bielszy odcień bluesa".
- To dobre miejsce z dobrymi wibracjami, z ludźmi, którzy czują podobnie jak ja i włodarzami, którzy pozwolili na tak niekomercyjne przedsięwzięcie - mówił o Alei Bluesa. - Białystok, obok Śląska, jest miejscem, gdzie od wielu lat bluesowa estetyka znajduje propagatorów. A blues to muzyka najprawdziwsza i nieśmiertelna. Kochajmy bluesa i niech blues będzie z nami!

Uroczystość na Alei Bluesa poprowadził Sławek Mojsiuszko, współtwórca Fundacji M.I.A.S.T.O. Białystok. Rozpoczęła ona tegoroczną 27. Jesień z Bluesem. Przed nami koncert New Life Gospel Choir (dziś w kościele św. Wojciecha) oraz piątek i sobota wypełnione bluesowymi brzmieniami.

Szczegółowy program festiwalu Jesień z Bluesem.

andy
1360 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39