Andrzej Wajda ma zostać patronem jednej z białostockich ulic

2020.06.17 16:27
Andrzej Wajda, Krzysztof Obłocki, Michał Motoszko, prof. Andrzej Kaliciński i gen. Gustaw Orlicz-Dresz będą prawdopodobnie patronami białostockich ulic. A co ze skwerem Pawła Adamowicza?
Andrzej Wajda ma zostać patronem jednej z białostockich ulic
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Andrzej Wajda ma patronować ulicy na osiedlu Jaroszówka

Nadanie nazw ulicom, placom czy skwerom, to kwestia, która już wielokrotnie rozpalała białostockich radnych. Na najbliższej sesji rady miasta, zaplanowanej na 22 czerwca, pod obrady trafią uchwały dotyczące aż 9 miejsc.

Na osiedlu Dojlidy Górne mają być ulice Nektarynkowa i Arbuzowa, a na osiedlu Zawady - ul. Tatarakowa. Te nazwy z pewnością nie wzbudzą emocji.

Oskarowy reżyser i lokalny historyk

Zazwyczaj są natomiast dyskutowani patroni. Wśród nich uwagę zwraca Andrzej Wajda, którego imię nosić ma ulica na Jaroszówce.

Andrzej Wajda (1926-2016) urodził się w Suwałkach, gdzie stacjonował pułk jego ojca –
kapitana Wojska Polskiego, będącego ofiarą zbrodni katyńskiej. Był wybitnym reżyserem, jednym z twórców polskiej szkoły filmowej. Jego najgłośniejszymi filmami ("Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia obiecana", "Popioły", "Wesele", "Człowiek z marmuru", "Katyń") zachwycano się na całym świecie. Był wielokrotnie doceniany i nagradzany, w tym w 2000 r. Oscarem za całokształt twórczości. Andrzej Wajda w 1989 r. został wybrany senatorem I kadencji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w okręgu obejmującym dawne województwo suwalskie.

Z propozycją, by nowo powstałemu rondu u styku ul. Nowosielskiej i Francuskiej na osiedlu Starosielce nadać imię Krzysztofa Obłockiego wyszedł radny KO z tego osiedla - Karol Masztalerz.

Krzysztof Obłocki to historyk amator, miłośnik Starosielc, kolekcjoner. Udało mu się ocalić od zniszczenia i zapomnienia wiele fotografii, dokumentów i relacji historycznych. Efektem jego pracy są książki "Starosielce miasto kolejarzy 1872–1996" oraz "Starosielce wspomnienia".

Pedagog, lekarz i generał

Z kolei jednej z ulic na osiedlu Białostoczek miałby patronować Michał Motoszko (1893–1952). W czasie I wojny światowej był on założycielem, kierownikiem i nauczycielem w pierwszej polskiej szkole powszechnej w Białymstoku. Równocześnie działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości był białostockim radnym. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a w czasie II wojny światowej organizował tajne nauczanie.

Wśród patronów osiedla Dojlidy może znaleźć się prof. Andrzej Kaliciński (1922-2002).
Był on działaczem opozycji w czasach PRL, lekarzem, profesorem i nauczycielem akademickim. W kadencji 1990-1993 pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Był senatorem pierwszej kadencji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" wybranego w okręgu obejmującym dawne województwo białostockie.

Na osiedlu Dziesięciny I planowana jest ulica gen. Gustawa Orlicz-Dreszera (1889-1936). W 1914 r. został on zmobilizowany do armii rosyjskiej, jednak wkrótce zdezerterował i wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego. Brał udział w wojnie polsko-sowieckiej zdobywając najwyższe odznaczenia bojowe. Po przewrocie majowym, w którym stał po stronie Piłsudskiego, wraz z awansem na generała dywizji dostał stanowisko inspektora armii. Zginął w katastrofie lotniczej pod Orłowem.

A co z prezydentem Gdańska?

Natomiast skwer z fontanną-kulą i pomnikiem Zamenhofa w sąsiedztwie ul. Malmeda miałby nosić imię Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska (więcej: Skwer im. Pawła Adamowicza w centrum Białegostoku). Z taką propozycją wystąpił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pomysły nowych nazw już zostały zaopiniowane przez Komisję Samorządności i Bezpieczeństwa Rady Miasta. Radni pozytywnie odnieśli się do 8 z nich. Inaczej było z uchwałą ws. skweru. "Za" był tylko radny Rafał Grzyb (KO). Pozostali członkowie komisji (z PiS) głosowali przeciw lub wstrzymali się.

Ostateczna decyzja zapadnie w najbliższy poniedziałek. W białostockiej radzie miasta większość ma KO.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1332 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39