Antoni Macierewicz otworzył w Białymstoku punkt informacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej

2017.01.20 18:14
W piątek w Białymstoku otwarty został punkt informacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej. Utworzono miejsce, gdzie ochotnicy będą mogli m.in. uzyskać odpowiedzi na swoje pytania i złożyć wniosek z deklaracją przystąpienia do WOT.
Antoni Macierewicz otworzył w Białymstoku punkt informacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot: Dorota Mariańska

Minister otworzył PI WOT

Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej - otworzył w piątek (20.01) na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego przy ul. Kawaleryjskiej 70/3 w Białymstoku punkt informacyjny dla osób zainteresowanych przystąpieniem do Wojsk Obrony Terytorialnej.

- To jest dzień w jakimś sensie historyczny, nie mniej istotny niż obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju. Bezpieczeństwo Polski musi być gwarantowane przede wszystkim przez własne zdolności obronne. Wojska Obrony Terytorialnej są tym elementem w wojsku polskim, który w sposób zasadniczy zwiększy nasze zdolności obronne przez zakorzenienie ich w społeczności lokalnej, przez nabycie zdolności zwalczania dywersji i zwalczania tego, co nazywamy agresją hybrydową – mówił podczas uroczystości otwarcia punktu szef resortu obrony. - Jeśli chodzi o brygadę, to jest już ona w zasadzie gotowa. W pierwszej połowie kwietnia odbędzie się przysięga. Z niektórymi z ochotników już rozmawiałem. To reprezentacja tego wielkiego zrywu patriotycznego, który przetacza się przez cały kraj w ostatnich latach. Cieszę się, że to właśnie tutaj, na Podlasiu, zaczynamy proces oddawania narodowi, społeczeństwu do dyspozycji wojsk obrony terytorialnej – dodał.

Głównym zadaniem uruchomionego punktu informacyjnego – pierwszego takiego w Polsce - będzie udzielanie informacji osobom zainteresowanym podjęciem służby w WOT. PI będzie również przyjmował wnioski oraz rejestrował ochotników, a w przypadku osób spoza rejonu odpowiedzialności będzie przekazywał ich dane do WKU właściwych ze względu na adres zamieszkania lub czasowego pobytu powyżej 3 miesięcy. W punkcie będzie również można uzyskać informacje na temat wolnych stanowisk oraz o planowanych terminach i miejscach szkoleń.

- Sztab brygady został już sformułowany (trwa tworzenie 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej - przyp. red.). Teraz rozwijany jest 25. Batalion Obrony Terytorialnej w Białymstoku. Mniej więcej od połowy roku nastąpi rozwijanie pozostałych batalionów w naszym województwie, czyli w Suwałkach, Łomży i Bielsku Podlaskim, i tam będziemy oczekiwali na ochotników. Jeden batalion to ponad 600 miejsc dla ochotników. Do tej pory w swoich bazach danych mamy ponad 1000 osób, które wykazały zainteresowanie terytorialną służbą wojskową. Zobaczymy, jak to się przełoży na wnioski i konkretne powołania – wyjaśnił kpt. Jerzy Bołtryk z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku.

WOT - dla kogo i na jakich zasadach?

O służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej może ubiegać się każdy, kto jest zdolny do czynnej służby wojskowej na podstawie orzeczenia właściwej komisji lekarskiej. Procedury rekrutacyjne są zróżnicowane dla cywili i żołnierzy rezerwy.

Osoby cywilne, niesłużące dotąd w ogóle w wojsku, muszą odbyć szkolenie podstawowe i złożyć przysięgę wojskową – od tego momentu zyskują status żołnierzy. Natomiast żołnierze rezerwy, zgłaszający swój akces do służby, będą poddani innemu rodzajowi szkolenia, bez konieczności ponownego składania przysięgi wojskowej.

Żołnierze otrzymają uposażenie, dodatki do uposażenia oraz możliwość dofinansowania kursów i nauki. Ćwiczenia wojskowe będą się odbywały w dni wolne od pracy, a w ich programie zostaną uwzględnione terminy świąt państwowych i kościelnych. Służba w WOT trwa od 1 do 6 lat z możliwością przedłużenia.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 53 tys. żołnierzy (po zakończeniu osiągania gotowości bojowej przez wszystkie brygady).

Więcej informacji dotyczących obrony terytorialnej można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz WKU w Białymstoku.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

848 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39