Arcybiskup Metropolita powołał nową parafię

2019.09.09 09:44
Metropolita Białostocki powołał nową parafię w archidiecezji. Parafia pw. św. Stanisława Kostki obejmuje Dolinę Cisów w Wasilkowie. Arcybiskup powierzył ją Księżom Jezuitom, a proboszczem ustanowił ks. Pawła Buckiego SJ.
Arcybiskup Metropolita powołał nową parafię
Fot: Teresa Margańska/archibial.pl

W Wasilkowie została powołana nowa parafia. Obejmie stale rozbudowującą się Dolinę Cisów.

- Ogromnie się cieszę, że doszło do tego ważnego momentu erygowania parafii – choć oficjalne dekret wejdzie w życie 18 września. Na początku trzeba będzie tworzyć parafię. Zdaję sobie sprawę, że jest to duży wysiłek... Trzeba zacząć gromadzić ludzi, a parafia będzie wzrastać razem z kościołem, z waszą obecnością. Oby to wszystko odbywało się w pięknej symbiozie i zatroskaniu o ludzi. Gratuluję i bardzo się cieszę się, że będziemy mogli współpracować - powiedział abp Tadeusz Wojda, wręczając nowemu proboszczowi w Kurii Metropolitalnej Białostockiej dekret erygujący nowa parafię.

Ks. Paweł Bucki podziękował metropolicie za zaufanie. "Zrobię wszystko, żeby tego zaufania nie zawieść" – dodał.

Zdaniem abp. Wojdy obecność Księży Jezuitów wniesie w diecezję nowy charyzmat, co jest bardzo cenne. "Wspólnota diecezjalna powinna mieć różne charyzmaty w swoim bogactwie duchowym i duszpasterskim. Ojcowie Jezuici na pewno wniosą wraz ze swoją obecnością swoistą formację, rekolekcje ignacjańskie, wyjątkową duchowość, polegającą na całkowitym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi, złożeniu w Nim całej nadziei i dyspozycyjności. Liczę, że będą oni otwarci także na formowanie naszych kapłanów i dawanie im tego, co najpiękniejsze w życiu duchowym" – stwierdził.

21 września o godz. 18.00, w Wasilkowie przy ul. Białostockiej 108, abp. Wojda odprawi pierwszą Mszę św. z odczytaniem dekretu erekcyjnego. Jest to miejsce tymczasowej kaplicy, gdyż nowa parafia nie ma jeszcze swojego kościoła.

Do parafii pw. św. Stanisława Kostki należeć będą wierni mieszkający na osiedlu Dolina Cisów, przy ul. Nadawki, Cisowej, Dereniowej i ulicach przyległych oraz inni wierni zamieszkali w granicach parafii.

Parafia św. Stanisława Kostki zostaje włączona do dekanatu Wasilków.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Archidiecezją Białostocką a Prowincją Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego z dnia 29 lipca 2019 r. kościół parafialny będzie kościołem zakonnym.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1023 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39