Artyści Opery Podlaskiej wracają na scenę. Ich koncert będzie transmitowany

2020.06.03 07:52
Artyści OiFP powracają w czerwcu na scenę. Próby wznowił zespół kameralny Ars Iuvenum, którego koncert transmitowany będzie w sobotę (6.06).
Artyści Opery Podlaskiej wracają na scenę. Ich koncert będzie transmitowany
Fot: OiFP

Zespół kameralny Ars Iuvenum wystąpi w składzie kwintetu dętego: Magdalena Jakubowska-Puchalska - flet, Luca Neccia - obój, Grzegorz Puchalski - klarnet, Siarhei Yanovich - waltornia oraz Magdalena Kania - fagot, wykona utwory J. Haydna, W.A. Mozarta i F. Farkasa.

- Jesteśmy trochę jak liga włoska, która potrzebuje miesiąca wspólnych treningów, żeby wrócić do gry zespołowej - mówi Luca Neccia, oboista OiFP. - Po bezprecedensowej dwumiesięcznej przerwie trudno jest znaleźć synchronizację i oddech, ale jest i radość, że znów możemy grać razem.

- Panuje pełna koncentracja - dodaje Grzegorz Puchalski, kierownik artystyczny zespołu, klarnecista. - Rejestracja audio i video rządzi się swoimi prawami, m.in. wymaga ogromnej precyzji. Zagramy dawną muzykę rozrywkową, dwa divertimenta Haydna i Mozarta, oraz Tańce starowęgierskie współczesnego kompozytora Farkasa, lekkie i miłe dla ucha, wspaniale wpisujące się w pogodny nastrój wiosny.

Divertimenti Haydna, zwane też cassationi, scherzandi czy Feldparthie - partity wykonywane na wolnym powietrzu, charakteryzuje melodyjna płynność tematów, prostota partii klawesynowych i lekkość. Pisane były z myślą o plenerowym koncertowaniu na dworze książęcym.

Znakomite Divertimento B-dur KV 270 Mozart napisał w 1777. Allegro molto jest rozbudowane, obfitujące w efektowne pomysły. Śpiewne Andantino brzmi jak zapowiedź duetu La ci darem la mano z Don Giovanniego. Charakterystyczne tryle wielokrotnie powracają w Menuecie, a stylizowana gigue z bardzo prostym tematem (Presto) efektownie zamyka utwór.

Współczesnego, choć raczej tradycyjnego kompozytora węgierskiego, Ferenca Farcasa, inspiruje muzyka ludowa. Elementy zaczerpnięte z folkloru przetwarza i opracowuje efektownie, plastycznie kreśląc tematykę, operując rytmiczną witalnością i klarownością formy.

- Brakowało nam wspólnego grania - mówi Magdalena Kania, fagocistka. - Wreszcie możemy się spotkać na próbach i nagraniach i bardzo się z tego cieszę.

Koncert będzie transmitowany o godz. 19.00 na kanale YouTube OiFP.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

960 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39