Atak na policję na polsko-białoruskiej granicy. Jeden funkcjonariusz w szpitalu

2022.03.14 09:35
Granicę polsko-białoruską w weekend (11-13.03) próbowało nielegalnie przekroczyć 206 osób. W ręce policji wpadł kolejny kurier. Białorusin przewoził 7 migrantów.
Atak na policję na polsko-białoruskiej granicy. Jeden funkcjonariusz w szpitalu
Fot: SG

Kurierzy wciąż próbują

W niedzielę (13.03) po godz. 16.00 w Milejczycach (powiat siemiatycki), policjanci z Wrocławia zatrzymali do kontroli drogowej toyotę.

- Za kierownicą tego samochodu siedział obywatel Białorusi. W pojeździe przewoził 7 osób nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju - przekazuje nadinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Wśród osób byli: obywatel Syrii, obywatel Egiptu i 5 obywateli Jemenu. Kierowca został zatrzymany, a pojazd trafił na policyjny parking. Za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Od początku marca policja zatrzymała niemal 20 "kurierów".

Ponadto wieczorem pod Połowcami (powiat hajnowski) zostali zaatakowani funkcjonariusze policji.

- Interweniowali w związku z próbą przekroczenia granicy. Kilka pojazdów zostało uszkodzonych. Do szpitala trafił policjant, na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń - mówi Krupa.

Również w niedzielę, patrol Straży Granicznej w miejscowości Straż (powiat sokólski) przystąpił do kontroli pojazdu na polskich numerach rejestracyjnych.

- Mimo wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nakazujących zatrzymanie się, mężczyzna nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy, przyśpieszył i zaczął oddalać się z dużą prędkością. Po przejechania kilkunastu kilometrów, w miejscowości Czarna Białostocka kierowca stracił panowanie nad pojazdem. Auto wypadło z drogi i zjechało do pobliskiego lasu - relacjonuje mjr Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka prasowa podlaskiej policji.

Jak się okazało, kierowcą był 25-letni obywatel Kirgistanu. W samochodzie przewoził 3 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę. Wszyscy zostali zatrzymani. Obywatel Kirgistanu odpowie teraz za pomocnictwo w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Obywatele Iraku pozostają w dyspozycji Placówki SG w Kuźnicy.

W sumie od piątku do niedzieli pogranicznicy zatrzymali 6 pomocników, a od początku 2022 r. łącznie 42.

Weekend na granicy

W miniony piątek (11.03) granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć 46 cudzoziemców.

- Cudzoziemcy i służby białoruskie rzucały w polskie patrole kamieniami i kłodami drzewa. Na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Mielniku miała miejsce kolejna próba siłowego forsowania granicy - informuje SG.W sobotę (12.03) na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi aż 82 cudzoziemców.

- Wieczorem na odcinku chronionym przez Placówkę SG w Michałowie miała miejsce kolejna siłowa próba forsowania granicy. Na odcinku chronionym przez Placówkę SG w Bobrownikach grupa 13 osób przekroczyła graniczną rzekę Świsłocz po przerzuconej drabinie - dodają pogranicznicy.

Z kolei minionej doby (13.03) z Białorusi do Polsko próbowało nielegalnie przedostać się 78 cudzoziemców.

- Duża grupa 38 osób (obywatele: Kuby, Gambii i Kamerunu) przekroczyła granicę na odcinku chronionym przez Placówkę Straży Granicznej w Nowym Dworze - podaje SG.

W poniedziałek (14.03) odnotowano do tej pory już trzy siłowe próby przekroczenia granicy. Patrole z Kuźnicy, Czeremchy i Mielnika zatrzymali już 32 nielegalnych migrantów. Wśród nich znajdowali się obywatele Etiopii, Senegalu, Jemenu, Syrii, Togo i Egiptu.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1127 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39