Autobusy KPKM jeżdżą na ekologicznym paliwie

2010.04.30 00:00
Większość autobusów KPKM jeździ od wczoraj na ekologicznym oleju napędowym, tzw. bioestrze. To korzyść ekonomiczna dla spółki, ale także ochrona środowiska.
Autobusy KPKM jeżdżą na ekologicznym paliwie
Fot: sxc.hu

Ze względu na niską krzepliwość ekologiczny olej napędowy nie mógł być używany przy niskich temperaturach. Obecnie pogoda pozwala na jego zastosowanie. KPKM tankuje bioester do 75 swoich autobusów (cały tabor liczy 105 sztuk).

- Tankujemy to paliwo do wszystkich autobusów, w których można go używać - mówi Marcin Moskwa, wiceprezes KPKM. - Ze względów technicznych nie mogą na nim jeździć m.in. najnowsze Solarisy.

Bioester - przede wszystkim - jest przyjazny dla środowiska, ale przynosi też oszczędności spółce. KPKM oszczędza na litrze "na czysto" - ok. 40 gr., czyli ok. 70 tys. zł miesięcznie. - Na razie ekologiczne paliwo sprawdza się, nie zauważyliśmy różnicy w funkcjonowaniu autobusów - dodaje Marcin Moskwa.

Bioester to paliwo odnawialne, produkowane z olejów roślinnych, głównie z oleju rzepakowego. Przeznaczone jest dla aut z silnikiem diesla. Może być stosowane jako paliwo lub w mieszaninie z konwencjonalnym olejem napędowym.

andy

966 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39