Aż 23 tys. firm z regionu ma długi. Największy wynosi aż 17,5 mln zł

2023.11.27 18:17
Jak się okazuje, w Podlaskiem prawie 23 tys. firm ma długi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Największa zaległość wynosi 17,5 mln zł.
Aż 23 tys. firm z regionu ma długi. Największy wynosi aż 17,5 mln zł
Fot: pixabay.com

Aż 22,9 tys. płatników ma problemy w terminowym opłacaniu składek ZUS. Problem dotyczy zarówno przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą działalność, jak i tych, którzy ją zamknęli, a nie uregulowali zaległości. Najbardziej zadłużony płatnik w regionie zalega na kwotę 17,5 mln zł. Łączna kwota zaległości w Podlaskiem przekracza 409 mln zł.

- Porównując październik 2023 r. do października 2022 r., możemy zaobserwować zarówno zrost liczby firm w regionie, które zalegają z płatnościami składek, jak również zwiększenie kwoty zadłużenia. Liczba płatników z zaległościami wzrosła o 2,7 tys., a kwota zadłużenia jest większą o 45,1 mln zł - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Niewielkie zadłużenia można spłacić, zwiększając bieżącą wpłatę. Trzeba przy tym jednak pamietać, by doliczyć ewentualne odsetki za zwłokę. W tym pomóc może jednak kalkulator odsetkowy dla płatników składek. Jeśli zadłużenie jest większe i przedsiębiorca nie da rady spłacić jednorazowo całej kwoty, wówczas można starać się o rozłożenie wszystkiego na raty.

- Przedsiębiorca w tej sprawie może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń, który dostępny jest w wybranych placówkach ZUS-u. Pomogą mu również pracownicy sali obsługi klientów. Zawarcie ugody z ZUS-em niesie wiele korzyści, dzięki którym płatnik składek zyskuje czas na wyjście z trudnej sytuacji – dodaje rzeczniczka.

Niekiedy dług wcale nie wynika ze złej kondycji finansowej, a z błędów w dokumentach rozliczeniowych złożonych do ZUS-u. Warto je więc dokładnie sprawdzić. ZUS przypomina, że od 2022 roku obowiązują nowe, krótsze terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA).

- Korektę dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. będzie można przekazać tylko do 1 stycznia 2024 r. Warto więc się pospieszyć, bo czasu zostało naprawdę niewiele. Z kolei korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - wyjaśnia Krupicka.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1228 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39