Bądźmy w lesie, o książce "Lasoterapia"

2021.04.02 08:11
Leśne wędrówki sprzyjają zdrowiu. Możemy wówczas zatopić się w zieleni, a nadchodzące ciepłe miesiące będą temu sprzyjać. "Lasoterapia" Katarzyny Simonienko może nas przygotować do "kąpieli leśnych".
Bądźmy w lesie, o książce "Lasoterapia"
Fot: Centrum Terapii Lasem
Katarzyna Simonienko

Autorka książki "Lasoterapia" Katarzyna Simonienko jest doświadczoną psychiatrą, lekarką. Pracę doktorską obroniła z zakresu etnobotaniki, toksykologii oraz psychiatrii. Pracuje z pacjentami w Szpitalu Psychiatrycznym im. S. Deresza w Choroszczy oraz w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego, członkinią japońskiej organizacji INFOM zajmującej się Shinrin-yoku, czyli dosłownie leśnymi kąpielami. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów terapii lasem pogłębionej o techniki wyobrażeniowe i ćwiczenia oddechowe. Bada terapię lasem naukowo i propaguje wiedzę medyczną z tego zakresu w kraju i za granicą.

Jak sama mówi: "Pójdźmy do lasu uważnie, bez konkretnego celu. Nie bijmy rekordów prędkości czy zebranych grzybów. Zanurzmy się w nim. Używajmy wszystkich zmysłów i bądźmy uważni. Postrzegajmy las jako przyjaciela. Kogoś, kto jest w stanie nas przygarnąć i nas rozumie. Poczujmy, że możemy razem dbać o siebie. My możemy dbać o las, wtedy las zadba o nas. Nie miejmy wygórowanych oczekiwań. Spróbujmy to poczuć."

Wędrówki po lesie podnoszą naszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. A poza tym są powszechnie dostępne i darmowe. "Lasoterapia" przybliża, opierając się na wynikach badań naukowych, wpływ natury na zdrowie i dobrostan człowieka.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

909 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39