Będą nowe przejścia i chodniki. Podlaskie gminy dostaną 74 mln zł

2023.03.03 18:08
W piątek (3.03) wojewoda podlaski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mających na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Do rozdania jest 74 mln zł.
Będą nowe przejścia i chodniki. Podlaskie gminy dostaną 74 mln zł
Fot: Malwina Witkowska
R. Czepe, J. Perkowski, B. Paszkowski, K. Gołaszewski w Łapach

Gminy i powiaty mogą składać wnioski o dofinansowanie

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg ma przewidzianych wiele różnego rodzaju działań. Poza modernizacjami i remontami dróg, finansuje zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.

- Rok 2023 jest rokiem szczególnym, bo prócz tego, że mieliśmy na początku lutego możliwość otrzymania zatwierdzonych już list na realizację dróg powiatowych i gminnych, to również zakończyliśmy nabór na prace remontowe wykonywane przez gminy i powiaty na swoich drogach. Dostaliśmy ponad 77 mln zł na teren województwa - przypomina wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Teraz wojewoda ogłosił kolejny nabór. Chodzi o zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych i rowerzystów. Na zadanie te podlaskie powiaty i gminy otrzymają po 37 mln zł, czyli w sumie 74 mln zł. Składanie wniosków przez samorządy potrwa 30 dni. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 80% wartości inwestycji.

Wnioski mogą dotyczyć kwestii chodników, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych, przejść drogowych, budowania przejść do przystanków czy peronów itd.

- Mam nadzieję, że te działania będą znacznie wpływać na bezpieczeństwo. Cieszymy się, że w wyniku prac modernizacyjnych, bezpieczeństwo na naszych drogach się poprawia, co pokazują policyjne statystyki. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu ok. 30% różnego rodzaju złych zdarzeń, które dzieją się na naszych drogach dotyczą pieszych i rowerzystów. Stąd też taki duży nacisk, aby tam bezpieczeństwo zwiększyć - powiedział wojewoda.

W tym roku z Rządowego Programu Rozwoju Dróg w głównym naborze woj. podlaskie otrzymało 201 mln zł, na remonty i modernizację dróg kolejne 77 mln i teraz na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu 74 mln zł.

Dzięki poprzedniej edycji w powiecie białostockim powstało 30 przejść

Wojewoda przypomniał, że w 2021 r. środki również zostały skierowane na inwestycje związane z bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. Wówczas zrealizowano w skali województwa ok. 220 zadań dotyczących przejść dla pieszych, wartych 40 mln zł, z czego 25 mln zł stanowiło rządowe dofinansowanie.

- W poprzedniej edycji złożyliśmy 32 wnioski, z czego wykonaliśmy 30 przejść dla pieszych, a 2 wnioski zostały odłożone w czasie. Łączna kwota inwestycji to 5,3 mln zł, z czego 3,5 mln zł to środki rządowe. Dzięki tym środkom mogliśmy zmienić krajobraz naszych dróg powiatowych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo – zaznaczył starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski.

Przejścia dla pieszych powstały przy przedszkolach, szkołach, czy przy nowo wybudowanych osiedlach, gdzie zrobiono również skrzyżowania wyniesione.

- Program pokazuje, że na drogach jest bezpieczniej, a ich jakość jest lepsza. Nie ukrywamy, że budujemy nowe drogi i musimy zaraz budować spowalniacze, bo wtedy ludzie szybciej jeżdżą. Przejścia wpływają bardzo na bezpieczeństwo, dlatego że są wyniesione, więc kierowca musi zwolnić – wyjaśnił starosta.

Z 32 inwestycji na terenie powiatu białostockiego, 4 zostały wykonane w gminie Łapy - przy szkołach w Płonce Kościelnej i na ul. Warszawskiej w Łapach, przy cmentarzu w Łapach oraz na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury i ul. 3 maja, przy małym centrum handlowym.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski już deklaruje, że w tegorocznym naborze weźmie udział, ponieważ ciągle brakuje w gminie środków na nowe chodniki i ciągi pieszo-rowerowe.

- Mamy wiele dróg, które budowane były bez chodników, bo nie było na to środków. Dlatego będziemy przystępować do naborów, bo jest to bardzo ważne dla naszych mieszkańców – podsumował.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1830 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39