Będą zmiany w zasadach segregacji śmieci

2015.11.25 00:00
Białostoczanie, oprócz odpadów zielonych, szkła, papieru, metali i plastiku, będą musieli segregować również popiół. Zwiększy się za to częstotliwość odbioru odpadów.
Będą zmiany w zasadach segregacji śmieci
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Od nowego roku w Białymstoku zacznie obowiązywać znowelizowana Uchwała o sposobie i zakresie świadczeń usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Będzie to wiązać się ze zmianą zasad segregacji śmieci. Modyfikacje dotyczą głównie mieszkańców domów jednorodzinnych.

- Wprowadzamy dodatkową frakcję odpadów: popioły i żużle - zapowiada Aneta Dorosz z miejskiej spółki Lech.

Jak tłumaczy, osoby, które ogrzewają domy piecami czy kominkami na paliwa stałe, będą musiały oddzielnie składować popiół. Do tej pory wrzucano go do odpadów zmieszanych. Dorosz wyjaśnia, że to rozwiązanie zostało wprowadzone przede wszystkim w odpowiedzi na sugestie mieszkańców.

Na nową frakcję odpadów miasto jednak nie zapewni specjalnych worków czy pojemników. Jedne albo drugie będzie trzeba zakupić we własnym zakresie. W ramach tzw. opłaty śmieciowej zagwarantowany zostanie tylko odbiór popiołów.

- Będzie to obowiązywać od przyszłego sezonu grzewczego - informuje Aneta Dorosz.

W październiku 2016 r. - już po przetargach na odbiór odpadów - na nowo wybrane firmy zostanie nałożony obowiązek przyjmowania popiołów.

Druga zmiana to zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zielonych oraz łącznie gromadzonych w żółtych workach papieru, tworzyw sztucznych, metali i opakowań wielomateriałowych. Zarówno odpady zielone, jak i surowcowe, będą teraz odbierane nie raz w miesiącu, a co 2 tygodnie. Ma to nastąpić po nowym roku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1309 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39