Będzie 13 nowych autobusów, z czego 2 elektryczne. Kosztowały 30 mln zł

2020.09.11 16:16
Ekologiczne rozwiązania ma wprowadzić miasto Łomża, zakupując nowe autobusy. 11 z nich będzie zasilane gazem ziemnym, natomiast 2 będą elektryczne. Powstanie również 15 stacji rowerowych – łącznie ma być w nich 100 tradycyjnych i 30 elektrycznych pojazdów.
Będzie 13 nowych autobusów, z czego 2 elektryczne. Kosztowały 30 mln zł
Fot: Mateusz Nowowiejski
Zdjęcie ilustracyjne

Ekologiczne rozwiązania

W piątek (11.09) zarząd województwa podlaskiego zdecydował się przyznać blisko 30 mln zł na zakup nowych autobusów w Łomży.

Jest to inwestycja ważna dla miasta ze względu na wdrożenie systemu zrównoważonej komunikacji miejskiej. Projekt został zgłoszony w ramach konkursu na strategie niskoemisyjne z wyłączeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego mówił, że władzom województwa szczególnie zależy na ekologicznym transporcie, ze względu na umiejscowienie w obszarze Zielonych Płuc Polski.

13 nowych autobusów

11 z autobusów, które zakupi Łomża będzie zasilanych gazem ziemnym, natomiast 2 będą całkowicie elektryczne.

- Zarząd województwa dokłada wszelkich starań, by również mieszkańcy mniejszych miast mogli korzystać z nowoczesnego i przyjaznego środowisku transportu – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Pojazdy będą miały lepszy wpływ na środowisko niż tradycyjne, ponieważ będą produkować mniej spalin. Z drugiej strony, powietrze w mieście ulegnie poprawie, gdy pasażerowie przesiądą się na komunikację miejską, a swoje samochody pozostawią w domach. Projekt ten ma również przyczynić się do bardziej ekologicznego wizerunku Łomży.

15 stacji i 130 rowerów

W ramach inwestycji zostanie wybudowany również system rowerów publicznych. Powstanie 15 stacji wypożyczeń, które będą wyposażone w 130 rowerów – 100 tradycyjnych i 30 elektrycznych. Ponadto, wykonane zostaną odpowiednie zatoki i wymagana infrastruktura.

Projekt będzie finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1923 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39