Będzie 8 kolejnych zielonych przystanków. Gdzie dokładnie?

2021.10.07 15:50
Na przełomie października i listopada w Białymstoku powstanie 8 zielonych przystanków. Wszystkie zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
Będzie 8 kolejnych zielonych przystanków. Gdzie dokładnie?
Fot: Malwina Witkowska

Już niedługo w Białymstoku będzie 11 zielonych przystanków. Trzy pierwsze pojawiły się w 2019 r., a do połowy listopada ma zakończyć się montaż 8 nowych wiat w ramach realizacji projektu zgłoszonego przez białostoczan do Budżetu Obywatelskiego.

Projekt "Zielone Przystanki Białostockiej Komunikacji Miejskiej" obejmuje budowę ośmiu wiat przystankowych w wybranych lokalizacjach. Aby usprawnić prowadzenie prac, projekt został podzielony na kilka etapów.

- Pomysł na zielone przystanki w Białymstoku spodobał się mieszkańcom i został doceniony na forum ogólnopolskim, co potwierdzają przyznane miastu nagrody i wyróżnienia. Dzięki inicjatywie białostoczan zgłoszonej do Budżetu Obywatelskiego budujemy kolejne wiaty i to na pewno nie koniec zielonych przystanków w naszym mieście – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Etap pierwszy obejmuje prace na przystankach nr 288 (Piastowska/Kościół) i nr 535 (Wiejska/Pogodna). W obu tych lokalizacjach są już zamontowane konstrukcje wiat, założone zielone dachy z systemem retencyjnym. Wykonano też skrzynki pod nasadzenia bluszczu i odwodnienie liniowe. Wykonawca przeciągnął też kable energetyczne. Brakuje jeszcze oszklenia, gablot, kratownic pod pnącza i ławek.

W etapie drugim zielone przystanki powstaną w miejsce tych o numerach: 162 (Konstytucji 3 Maja/Studzienna) i 224 (Kopernika/Kaczorowskiego). Prace nad montażem rozpoczynają się już dziś (7.10).

Etap trzeci dotyczy przystanków nr 301 (Piłsudskiego/Plac Niepodległości im. Romana Dmowskiego) i nr 459 (Swobodna/Wysoki Stoczek). Rozpoczęcie montażu jest planowane na 18 października.

W etapie czwartym swoje oblicze zmienią dwie wiaty na przystanku nr 345 (Popiełuszki/Kościół św. Jadwigi). W tej lokalizacji montaż rozpocznie się 25 października.

- Nowe zielone przystanki kosztują ponad 634 tys. zł. Zakończenie prac we wszystkich lokalizacjach jest planowane w drugiej połowie listopada. W tej kwocie mieści się dostawa ośmiu wiat przystankowych i wartość rocznej pielęgnacji posadzonych roślin - przekazała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39