Będzie więcej mieszkań komunalnych. Na os. Bema powstaje blok

2023.07.11 15:20
Nowy blok powstaje Pomiędzy ul. gen. Bema i Depową powstaje nowy blok komunalny. O szczegółach inwestycji opowiedział we wtorek (11.07) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Będzie więcej mieszkań komunalnych. Na os. Bema powstaje blok
Fot: Adam Ludwiczak / UM Białystok

Co już wykonano?

W Białymstoku trwa budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego i garażu wolnostojącego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu pomiędzy ulicami gen. Bema i Depową.

Obecnie prace budowlane znajdują się w zaawansowanym etapie. Stan surowy zamknięty budynku został już wykonany, a teraz trwają prace instalacyjne, tynkowanie oraz układanie posadzek. Również budowa garażu wolnostojącego przebiega zgodnie z planem, a postęp robót wynosi już ponad 40%.

Budynek mieszkalny, składający się z ośmiu kondygnacji, będzie mieć aż 186 różnorodnych lokali o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 6,6 tys. metrów kwadratowych. W bloku znajdą się mieszkania o różnych układach: jedno-, dwu- i trzypokojowe, oferujące przestrzeń o powierzchni od 25 do 58 metrów kwadratowych. Co istotne, w planach uwzględniono również lokale dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które będą pozbawione barier architektonicznych.

Pod ziemią przewidziano miejsca postojowe dla samochodów. W garażu podziemnym znajdzie się aż 90 miejsc postojowych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo parkowania dla mieszkańców. Dodatkowo, na terenie kompleksu zostanie zbudowany garaż wolnostojący o wielu poziomach, który zapewni kolejne 79 miejsc postojowych.

Projekt obejmuje także odpowiednie zagospodarowanie terenu wokół budynków. Powstanie nowa wewnętrzna droga z 73 miejscami postojowymi, a także ścieżka rowerowa, chodniki i zjazdy do garaży podziemnych. Całe otoczenie zostanie starannie zaprojektowane, aby zapewnić wygodę i funkcjonalność dla mieszkańców.

Wraz z budową mieszkań i garaży, prowadzone są także prace dotyczące infrastruktury technicznej. Zostaną zainstalowane niezbędne systemy, takie jak wodociąg, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa oraz podziemny zbiornik retencyjny na wody deszczowe. Dodatkowo, zapewnione zostaną przyłącza elektryczne oraz sieci kablowe i telekomunikacyjne.

Inwestycja pochłonie 57 mln zł

Zakończenie budowy powinno nastąpić w pierwszej połowie 2024 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 57 mln zł. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 32 mln zł.

– Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększy się zasób mieszkań komunalnych w naszym mieście – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Planujemy zakończyć budowę w drugim kwartale przyszłego roku i wtedy zaczną się tam wprowadzać mieszkańcy.

Realizację inwestycji powierzono firmie R/S Budownictwo S.A., z którą miasto podpisało umowę 30 czerwca 2022 r. Całością prac budowlanych nadzoruje Zarząd Mienia Komunalnego w Białymstoku, dbając o prawidłowy przebieg procesu oraz zgodność z wymaganiami i standardami.

Obecnie w Białymstoku znajduje się ponad 4 tys. mieszkań komunalnych, które stanowią ważny element infrastruktury mieszkaniowej miasta. Od 2011 r. miasto zdołało wybudować 451 nowych lokali mieszkalnych, 12 garaży oraz 147 miejsc parkingowych w budynkach. Pod koniec 2020 r. mieszkańcy Białegostoku otrzymali do użytku dwa nowe bloki mieszkalne przy ul. Komisji Edukacji Narodowej, składające się łącznie z 113 lokalami. Ta inwestycja została zrealizowana przez Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które od 1997 r. wybudowało już 51 bloków mieszkalnych (obejmujących 2689 lokali), 73 lokale użytkowe oraz 328 garaży.

Warto podkreślić, że takie inwestycje przyczyniają się do zwiększenia dostępności przystępnych cenowo mieszkań dla białostoczan, a także do rozwoju infrastruktury miejskiej. Miasto nieustannie podejmuje wysiłki, aby zapewnić swoim mieszkańcom komfortowe warunki mieszkaniowe, poprawiając tym samym jakość życia w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1605 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39