Beksińscy, Komeda, ks. Twardowski. Magdalena Grzebałkowska w Białymstoku

2019.12.10 13:53
Autorka biografii Krzysztofa Komedy przyjedzie do Białegostoku. Z Magdaleną Grzebałkowską będzie można spotkać się w piątek (13.12) w klubie Fama.
Beksińscy, Komeda, ks. Twardowski. Magdalena Grzebałkowska w Białymstoku
Fot: Łukasz Głowala
Magdalena Grzebałkowska

Podsumowując rok, w którym mija 50 lat od śmierci wybitnego kompozytora i muzyka jazzowego Krzysztofa Komedy, po dwóch koncertach z jego muzyką Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z autorką jego biografii.

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny - tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały "małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób". Ale jego życie taką historią nie było.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z "Dziecka Rosemary" nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń.

Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym obracał się: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.

To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Magdalena Grzebałkowska jest reporterką, autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny" oraz "1945. Wojna i pokój". Laureatka Nike Czytelników 2016.

Początek spotkania o godz. 18.00, wstęp wolny

Zobacz też: Spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

686 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39