Belgijska elektrownia pracuje normalnie. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed jodem

2017.09.07 14:04
Resort zdrowia zaleca ostrożność w przypadku stosowania jodu. O przyjmowaniu tego pierwiastka zrobiło się głośno po tym, jak świat obiegła informacja o awarii w belgijskiej elektrowni jądrowej.
Belgijska elektrownia pracuje normalnie. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed jodem
Fot: pixabay.com

W ostatnim czasie gruchnęła wiadomość dotycząca elektrowni jądrowej w Belgii. Mówiło się o tym, że na terenie obiektu doszło do awarii, co spowodowało zagrożenie radiacyjne. To natomiast wzbudziło zainteresowanie preparatami z jodem. W rezultacie okazało się, że na miejscu doszło do drobnych, powierzchniowych (kilka milimetrów) pęknięć w grubej na kilkanaście centymetrów stalowej obudowie zbiornika ciśnieniowego reaktora. Obecnie elektrownia pracuje normalnie.

Stanowisko w sprawie zajęła polska instytucja. Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, z którego dowiadujemy się, że na terenie belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange nie było awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. Zaś dystrybucja tabletek ze stabilnym jodem na terenie okolic elektrowni była działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa.

Poza tym PAA wskazuje, że nie nastąpiło jakiekolwiek podwyższenie poziomu promieniowania jonizującego nad terytorium Polski.

Ostatecznie w temacie wypowiedziało się także polskie Ministerstwo Zdrowia, które informuje, że "nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem na własną rękę".

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39