Bez drukowania i czekania. Do sanatorium tylko z e-skierowaniem

2023.06.19 09:56
Od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Niebawem skończy się okres przejściowy.
Bez drukowania i czekania. Do sanatorium tylko z e-skierowaniem
Fot: Pixabay

E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe ma wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla całego systemu opieki zdrowotnej. Jak poinformował prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, ten nowoczesny sposób skierowania na turnus leczniczy przyczynia się do większej przejrzystości i efektywności procesu, co w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości leczenia uzdrowiskowego.

Dzięki e-skierowaniu, procedura skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest znacznie uproszczona. Po wystawieniu skierowania, automatycznie jest ono przesyłane do odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent nie musi już martwić się o terminy ani nosić ze sobą papierowego wydruku skierowania do oddziału. Dzięki automatycznemu zapisowi, załatwienie formalności staje się szybsze i bardziej efektywne.

Po zarejestrowaniu w systemie, skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza specjalistę z dziedziny balneoklimatologii i medycyny fizykalnej, zatrudnionego w NFZ. Lekarz ma 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie skierowania z powodów medycznych, liczonych od daty rejestracji skierowania w systemie. Jeśli skierowanie zostaje zatwierdzone, informacja o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania jest przekazywana do systemu. Jeżeli skierowanie jest niekompletne, lekarz poprosi o jego uzupełnienie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu zostanie przesłane do pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta oraz w formie dokumentu papierowego wysłanego pocztą.

W porównaniu z tradycyjną wersją papierową, e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest dokumentem, którego niemożliwe jest zgubienie. Pacjent ma do niego stały dostęp na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP. W zależności od etapu procedowania e-skierowania, pacjent może znaleźć tam wszystkie niezbędne informacje. W przypadku pozytywnej decyzji będą to m.in.: orientacyjny czas oczekiwania, miejsce w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska i jego adres. Dodatkowo, pacjent może sprawdzić historię poprzednich e-skierowań, a rodzicom umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci.

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w których lekarz nadal może użyć papierowej formy skierowania. Dotyczy to sytuacji, gdy skierowanie odnosi się do leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju lub gdy lekarz nie ma dostępu do internetu i systemu e-zdrowie.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1505 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39