Bezpieczeństwo nad wodą, czyli o czym należy pamiętać podczas wakacyjnych podróży

2014.08.09 00:00
Wakacje to czas, kiedy większość z nas poszukuje chwili wypoczynku. Uciekając za miasto musimy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo nad wodą, czyli o czym należy pamiętać podczas wakacyjnych podróży
Fot: sxc.hu

Letni wypoczynek nad wodą wymaga od każdego z nas rozwagi i czujności. W tym roku już ponad 20 osób utonęło w podlaskich jeziorach i rzekach. Wystarczy, że zapamiętamy kilka najważniejszych zasad, których powinniśmy przestrzegać w kontakcie z wodą, by nasze wakacyjne przygody były bezpieczne i przyjemne.

- Po pierwsze, nigdy nie powinniśmy pływać samotnie. Dodatkowo jeśli jest to możliwe wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy - mówi Bartosz Milewski ze szkoły żeglarskiej Róża Wiatrów. - Jeżeli nie wypoczywamy w okolicach kąpieliska, zawsze powinien nam ktoś towarzyszyć.

Warto też zwrócić uwagę na brzegi jeziora lub morza - powinny być łagodne i twarde. Nigdy nie kąpmy się się w nieznanej rzece, stawach, czy gliniankach. Nie powinniśmy polegać także na dmuchanych zabawkach i materacach, ich atrakcyjność nie koniecznie wiąże się z bezpieczeństwem.

Z kolei wchodząc do wody należy też pamiętać o stopniowym schłodzeniu się. Nagłe wskoczenie do jeziora czy rzeki w upalny dzień może spowodować doznania szoku termicznego, skurczu, a w konsekwencji nawet doprowadzić do utonięcia. Pamiętajmy także, że nie należy też zbyt długo przebywać w wodzie - szczególnie w chłodniejsze dni, ponieważ grozi nam to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się szybko osuszyć i założyć suche ubranie.

Będąc nad wodą miło też można spędzić czas pływając łódką wiosłową czy kajakiem. W przypadku jachtów bezwzględnie konieczna jest obecność osoby, która posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Nauka prowadzenia żaglówki to minimum dwa tygodnie pod okiem doświadczonego instruktora, rodziców czy starszych kolegów. Wchodząc na jacht musimy mieć pewność, że kieruje nim odpowiednia osoba.

W przypadku prostszych sprzętów jak łódki wiosłowe, rowery wodne, czy kajaki możemy sobie poradzić sami. Bez problemu nauczymy się pływać takimi jednostkami w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajmy, aby zawsze zabrać ze sobą kamizelki asekuracyjne.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39