Bezpieczne ferie. Czy wiesz, gdzie zadzwonić po pomoc i uzyskać pomoc medyczną?

2024.01.30 12:08
Połowa ferii za nami, a zimowa aura zachęca do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Wybierając je, trzeba pamiętać o zagrożeniach i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i dzieci przed skutkami urazów oraz niskich temperatur.
Bezpieczne ferie. Czy wiesz, gdzie zadzwonić po pomoc i uzyskać pomoc medyczną?
Fot: pexels.com

Opieka medyczna poza miejscem zamieszkania

Przebywając na feriach zimowych w kraju, możesz skorzystać z czterech form opieki medycznej:

- konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w całej Polsce - wystarczy zgłosić się do przychodni POZ działającej w miejscu naszego pobytu (nie obowiązuje rejonizacja – nie trzeba wypełniać nowej deklaracji),
- nocna i świąteczna opieka zdrowotna - obowiązuje w godzinach od 18.00 do 8.00 od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w weekendy i święta,
- Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izba Przyjęć - przeznaczone dla pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia,
- pogotowie ratunkowe - w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych wezwij karetkę pogotowia ratunkowego, dzwoniąc pod numer 999 bądź 112.

Bezpłatna i całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia

Przez 24 godziny na dobę do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pod numerem 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jeżeli na ferie zimowe wybierasz któreś z państw europejskich lub jedno z państw należących do EFTA (Islandię, Norwegię, Szwajcarię i Liechtenstein), zabierz ze sobą EKUZ. Na jej podstawie masz prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego oraz w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa (przed wyjazdem warto zapoznać się z obowiązującymi zasadami, zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie świadczenia z zakresu ratownictwa górskiego).

EKUZ wystawiany jest dla każdego członka rodziny osobno - dorosłego i dziecka. Karta jest bezpłatna i można ją wyrobić od ręki w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ.

- Wybierając się z dziećmi na ferie zimowe, pamiętaj, by spakować na wyjazd odpowiednią do zimowych temperatur odzież, kremy ochronne przed mrozem, ale i promieniami UV. Zimą wyjątkowo należy bowiem dbać o odpowiednią ochronę skóry, ponieważ wszechobecny śnieg odbija promienie słoneczne – mówi dr Beata Leszczyńska Rzeczniczka Prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Jakie są objawy odmrożeń i kto jest na nie narażony?

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów.

- Pierwsze objawy wychłodzenia, kiedy temperatura ciała spada do 32-35 st. C, to dreszcze, drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy, dezorientacja. W tym stadium hipotermii osoba dotknięta wychłodzeniem jest w stanie pomóc sobie sama: przemieścić się do ciepłego pomieszczenia, ubrać dodatkowe warstwy odzieży, przygotować i spożyć ciepły i słodki napój. Kiedy temperatura ciała wynosi 28-32 st. C, ustają drżenia mięśniowe, dochodzą zaburzenia świadomości, zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej, osoba poszkodowana wymaga już pomocy osób postronnych. Warto w takim przypadku zadzwonić pod numer alarmowy – mówi dr n. med. Mirosław Rybałtowski, zastępca dyrektora SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Do odmrożeń może dojść, kiedy temperatura spada poniżej 0 st. C. Sprzyja im również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich.

- Na wychłodzenie lub odmrożenia najbardziej narażone są osoby, które w niewłaściwy sposób przygotują się na pobyt w chłodnym, wilgotnym i wietrznym otoczeniu. Warto wspomnieć, iż prócz osób bezdomnych, osób starszych i dzieci, mogą to być również osoby zdrowe i w dobrej kondycji, jak chociażby sportowcy czy turyści. Turyści, często niewłaściwie przygotowani do wypraw górskich, narażeni są na hipotermię, a w przypadku braku wystarczająco szybkiej pomocy – na śmierć - dodaje dr n. med. Mirosław Rybałtowski.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39