Bezpłatna wycieczka autokarowa "Czym jest modernizm?"

dodane dnia: 2019-11-06 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2019-11-11
Galeria Arsenał oraz PTTK Regionalny Oddział w Białymstoku zapraszają na bezpłatną wycieczkę autokarową towarzyszącą wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

"Czym jest modernizm?"

Godz. 11.00

Przewodnik: Andrzej Tarasewicz

Wyjazd z parkingu przy Galerii Arsenał.

Liczba miejsc: 50
Zapisy: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl

Początki modernizmu to pionierska w Białymstoku, żelbetowa konstrukcja rozebranego w 1938 roku soboru pw. Zmartwychwstania Chrystusa; klasyczny w dekoracji, nieistniejący Hotel Ritz (1912–1913), który podobno posiadał bardzo racjonalny układ przestrzenno-funkcjonalny, centralne ogrzewanie, pierwsze w Białymstoku windy, światło elektryczne, wentylację; czy bardzo paryska w wyrazie, prywatna czterokondygnacyjna kamienica czynszowa z ok. 1914 przy Sienkiewicza 22, z przeszklonymi dwiema dolnymi kondygnacjami przeznaczonymi na lokale handlowe i usługowe. Tu mieścił się pierwszy w mieście, prawdziwy kinematograf.

Zwiastunów nowoczesności można szukać już w czasach rewolucji przemysłowej XIX wieku czy łączyć z aktem otwarcia kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 roku, w tym drugim po Łodzi przedwojennym centrum przemysłu tekstylnego. Moment zmiany wyznacza jednak modernizacja ośrodków miejskich w początkach XX wieku i zmiana stylu życia ich mieszkańców. Projektują absolwenci uczelni z Petersburga, Lwowa, Warszawy, Berlina. Powstają gmachy instytucji państwowych, użyteczności publicznej, także kultury, zakłady przemysłowe (choć największe inwestycje już wykonano), architektura wielorodzinna czynszowa i jednorodzinna. To fundacje prywatne i spółdzielcze, głównie kredytowane (Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek i preferował drewno) oraz inwestycje samorządu. Biuro Planowania zabudowań w Białymstoku powstaje w roku 1938. Dziedzictwem regionu jest modernizm oparty o drewnianą konstrukcję zrębową.

Wycieczka towarzyszy wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu
Miejsce imprezy
ul. Mickiewicza 2
15-222 Białystok

1260 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39