Bezpłatne wejściówki na spektakle. Wkrótce 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

2016.06.10 14:56
Ponad 40 przedstawień w ciągu 5 dni będzie można obejrzeć w Białymstoku. Przed nami 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka". Od soboty (11.06) można odbierać bezpłatne wejściówki na spektakle.
Bezpłatne wejściówki na spektakle. Wkrótce 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich
Fot: Anna Dycha
Wiesław Czołpiński i Jacek Malinowski zapowiadają 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

- Festiwal ruszył w 2002 r. i organizujemy go co dwa lata. W tym roku odbędzie się jego 8. edycja - mówi Wiesław Czołpiński, prorektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. - Najważniejszą ideą imprezy jest spotkanie młodych ludzi, których sposobem na życie jest teatr lalek.

40 wydarzeń w 5 dni

Festiwal potrwa w dniach 21-25 czerwca. Spektakle będzie można obejrzeć w dwóch przestrzeniach - Białostockiego Teatru Lalek i Akademii Teatralnej. Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Każdego dnia zaplanowano od 10 do 15 wydarzeń. Festiwal prezentuje dwa nurty - profesjonalny i szkolny.

W Festiwalu weźmie udział 11 szkół lalkarskich, zaprezentuje się też 10 teatrów w nurcie profesjonalnym. Przez 5 dni będzie można uczestniczyć w 40 wydarzeniach. Do Białegostoku przyjadą lalkarze m.in. z Ukrainy, Czech, Węgier, Niemiec, Łotwy, Litwy czy Japonii.

Imprezę zapowiada trailer zrealizowany przez Krzysztofa Kiziewicza, w którym wykorzystano grafiki Andrzeja Dworakowskiego.

W programie: spektakle kameralne i plenerowe

- Wszystkie pokazy łączy to, że w centrum jest lalka - w różnej postaci - zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.

W nurcie profesjonalnym będzie można obejrzeć wiele różnorodnych spektakli, niektóre po raz pierwszy zostaną pokazane w Polsce. Jednym z nich jest "Blind" holenderskiego Duda Paiva Company, który otworzy Festiwal 21 czerwca. Tego dnia w programie jest też m.in. "Pastrana" w reż. Marii Żynel Teatru Animacji w Poznaniu. 22 czerwca na widzów czeka oryginalna instalacja teatralna "Love, don't stop" grupy "Room 459" z Kłajpedy. To intymna podróż widza przez teatralne scenki - co 7, 8 minut do pomieszczenia wpuszczana jest 1 osoba. Przy BTL-u będzie można obejrzeć plenerowy spektakl "Hamlet or finding a skull" Tulave Divadlo ze Słowacji. W programie jest też spektakl "Dziady po Białoszewskim". W okolicy Ratusza swoje pace będą prezentować studenci z Charkowa.

23 czerwca będzie można obejrzeć m.in. spektakl "Poli dégaine" Compagnie La Pendue z Francji oraz "Kukuryku na patyku". Natomiast 24 zaplanowano plener "Bábkové divadlo w Koszycach" - zabawną historię dla dzieci nawiązującą do folkloru słowackiego. Obejrzeć będzie można także monodram w wykonaniu Błażeja Piotrowskiego - "Historia księcia H.". To historia aktora, który zmaga się z materią budowania postaci, inspirowana szekspirowskim "Hamletem".

Na finał festiwalu, 25 czerwca, spektakl "Siberia" Figurentheater Wilde & Vogle z Lipska.

Każdego dnia w Akademii Teatralnej prezentowane będą prace studentów. W programie znajdą się też wystawy oraz konferencja naukowa.

Bezpłatne wejściówki do odbioru

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Festiwalu jest bezpłatny. Wstęp na spektakle możliwy jest za okazaniem wejściówki. Można je odbierać w kasie Białostockiego Teatru Lalek od soboty do środy (11-15 czerwca). Obowiązuje zasada, że jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na 3 spektakle. Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia, później wejściówki tracą ważność. Godziny otwarcia kasy biletowej BTL: 11.06 - godz. 15.30-19.00, 12.06 - godz. 17.00-19.00, 13.06 - godz. 8.00-16.00, 14.06 - godz. 8.00-12.00, 15.06 - godz. 8.00-12.00.

Organizatorami Festiwalu są: Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

Program: Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1263 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39