Dom

BGK przeznaczy ponad 600 mln zł na poprawę sytuacji mieszkaniowej. Trwa nabór wniosków

2016.09.06 14:38
BGK prowadzi 2 programy mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin - jeden proponuje preferencyjne kredyty, drugi - bezzwrotne dotacje.
BGK przeznaczy ponad 600 mln zł na poprawę sytuacji mieszkaniowej. Trwa nabór wniosków
Fot: pixabay.com

Przez cały wrzesień można składać wnioski do dwóch programów obsługiwanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, służących poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz dostępu Polaków do mieszkań.

W ramach programu Społeczne budownictwo czynszowe, uruchomionego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w listopadzie 2015 r., na wsparcie w jesiennym naborze wniosków zaplanowane jest co najmniej 545 mln zł. Pomoc uzyskają osoby o średnich dochodach, których nie stać na kupno mieszkania ani nawet na standardowy wynajem, ale które zarabiają za dużo, by zamieszkać w lokalach komunalnych. Program polega na preferencyjnych kredytach mieszkaniowych realizowanych przez TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe.

BGK przewiduje bezzwrotną dotację w kwocie ponad 65 mln zł na wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat, o które będą zabiegać gminy, związki międzygminne, spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Wysokość dotacji będzie zależała od rodzaju przedsięwzięcia - do 55% kosztów inwestycji.

Program od 2007 r. cieszy się dużym zainteresowaniem. Dotychczas BGK przyznał bezzwrotne wsparcie w kwocie ponad 735 mln zł, co pozwoliło na współfinansowanie przeszło 1150 przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości blisko 2,3 mld zł. Jak informuje Danuta Bruzik, dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych BGK, dzięki wsparciu z budżetu Państwa w całej Polsce powstało już ponad 13 tys. lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, a kolejne 4,6 tys. pozostaje w trakcie realizacji.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1287 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39