Białostoccy radni chcą apelować ws. Via Carpatia

2014.12.14 00:00
Prawdopodobnie białostoccy radni skierują do rządu stanowisko, w którym zwrócą się o jak najszybszą budowę drogi S19 przebiegającą m.in. przez Białystok.
Białostoccy radni chcą apelować ws. Via Carpatia
Fot: GDDKiA/Bartosz Wysocki

Klub radnych Tadeusza Truskolaskiego na poniedziałkowej sesji będzie wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia stanowiska skierowanego do rządu RP o jak najszybszą budowę szlaku tranzytowego Via Carpatia.

- Liczymy, że za tym stanowiskiem opowiedzą się wszyscy radni. Rząd musi usłyszeć nasz głos, musi wiedzieć, że domagamy się jak najszybszego rozpoczęcia prac przy budowie drogi S19 Via Carpatia - mówi radny tego klubu Rafał Rudnicki.

W projekcie stanowiska przygotowanego przez radnych klubu Tadeusza Truskolaskiego czytamy, że "tylko jak najszybsza budowa drogi S19, obsługującej ruch pomiędzy krajami skandynawskimi i południem Europy, jest w stanie zagwarantować przyśpieszony rozwój naszego miasta i całego województwa podlaskiego". Zdaniem radnych Via Carpatia "gwarantuje m.in. rozwój pozytywnych procesów w sferze przedsiębiorczości, poprawę bezpieczeństwa, usprawnienie przejazdu dla ruchu tranzytowego". W stanowisku znalazł się również apel do parlamentarzystów, eurodeputowanych oraz samorządowców o wspólne działania, by inwestycja ta znalazła się w programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-20.

O podejmowanie apeli przez podlaskie samorządy ws. jak najszybszej budowy Via Carpathia zwrócili się już działacze PiS (pisaliśmy na ten temat: Chcą wywrzeć presję na rządzie, by budować drogę S19).

Via Carpatia to szlak, który ma łączyć Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Bułgarię, Rumunię oraz Grecję. W Polsce poprowadzi wzdłuż drogi S8 na odcinku Budzisko - Białystok oraz drogą S19 na odcinku Białystok - Lublin - Rzeszów - Barwinek.

Poniedziałkowa sesja rady miasta będzie poświęcona w głównej mierze dyskusji nad budżetem miasta na 2015 r. Początek o godz. 10.00 w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego przy ul. Mickiewicza.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
692 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39