Białostoccy studenci na 2. miejscu w kraju. Prowadzą jedną z lepszych poradni prawnych

2021.06.29 14:17
Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa UwB zajęła II miejsce w VI. Rankingu Studenckich Poradni Prawnych organizowanym przez Rzeczpospolitą oraz Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Opublikowano także Ranking Wydziałów Prawa 2021.
Białostoccy studenci na 2. miejscu w kraju. Prowadzą jedną z lepszych poradni prawnych
Fot: Magda Zaręba/Wydział Prawa UwB
Pracownicy poradni prawnej WU UwB

II miejsce w kraju

W najnowszym rankingu Studenckich Poradni Prawnych na 1. miejscu znalazły się ex aequo: Uniwersytet Warszawski, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (awans z 2. miejsca) oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (awans z 4. miejsca).

Drugie miejsce zajęli studenci z: Uniwersytetu w Białymstoku oraz ex aequo z Uniwersytetu Opolskiego, Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Akademii Leona Koźmińskiego, Uczelni Łazarskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poradnia z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku corocznie przyjmuje do rozpatrzenia ok. 300 spraw, wśród których dominują sprawy cywilne. Swoją działalność rozpoczęła w 1998 r., a pierwszym kierownikiem poradni był prof. dr hab. Leonard Etel, który w roku 2005 powierzył kierowanie dr. Arkadiuszowi Bielińskiemu. Aktualnie jest nim jest prof. dr hab. Andrzej Sakowicz.

- Wszyscy, studenci i opiekunowie, cały rok ciężko pracowali na nasz wspólny sukces. Jesteśmy wdzięczni, że poza udzielaniem pomocy prawnej, organizatorzy rankingu doceniają także naszą działalność społeczną w szerzeniu świadomości prawnej obywateli – skomentowała Sylwia Łazuk, doktorantka Wydziału Prawa UwB, członek sekcji wspierającej Studencką Poradnię Prawną.

W poradni prawnej porad udzielają absolwenci Wydziału Prawa, którzy są w trakcie studiów doktoranckich.

Wszystkie osoby, które potrzebują porady prawnej, mogą przyjść do siedziby Wydziału przy ul. Mickiewicza 1 w Białymstoku i bezpłatnie skorzystać z usług poradni.

Kolejny Ranking Wydziałów Prawa

Razem z rankingiem Studenckich Poradni Prawnych, na łamach Rzeczypospolitej pojawił się Ranking Wydziałów Prawa 2021.

W ubiegłym tygodniu takie zestawienie zostało opublikowane przez Dziennik Gazetę Prawną. Wówczas białostocki wydział zajął 10. miejsce, a najlepszy w Polsce okazał się Uniwersytet Jagielloński. Więcej na ten temat: XV Ranking Wydziałów Prawa.

- Ta pozycja nie jest dla nas satysfakcjonująca i na pewno będziemy podejmować starania, które mam nadzieję, doprowadzą do tego, że w kolejnych latach Wydział Prawa UwB będzie plasować się na wyższych lokatach. Rankingi mają to do siebie, że "krojone" są pod określone kryteria, na które nie zawsze mamy wpływ - mówił nam dziekan Wydziału Prawa prof. Mariusz Popławski.

W najnowszym rankingu Rzeczpospolitej pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Natomiast Wydział Prawa UwB ulokował się na 10. pozycji.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1158 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39