Białostocka Caritas udziela wsparcia Afgańczykom

2021.08.24 17:27
Caritas Archidiecezji Białostockiej pomaga Afgańczykom ewakuowanym polskim transportem lotniczym z Kabulu. Uchodźcy otrzymają dach nad głową, posiłki i niezbędne środki higieny.
Białostocka Caritas udziela wsparcia Afgańczykom
Fot: Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne

Do Polski ma przylecieć łącznie ok. 500 ewakuowanych Afgańczyków. To osoby, które w ostatnich latach pomagały Polakom w czasie naszej misji w tym kraju, była to pomoc żołnierzom Wojska Polskiego i polskim dyplomatom. Ewakuowani przylatują do Polski wraz ze swoimi rodzinami.

Część z uchodźców została ulokowana w jednym z hoteli pod Białymstokiem tymczasowo przemianowanym na ośrodek pobytu. Z powodu covidowych obostrzeń sanitarnych panujących w Polsce, Afgańczycy przebywają tam obecnie na kwarantannie. To łącznie 50 osób.

W miejscu pobytu Afgańczykom wsparcia udziela Caritas Archidiecezji Białostockiej. Podlaski Oddział Straży Granicznej skontaktował się dziś z dyrektorem miejscowej Caritas, który do tymczasowego miejsca pobytu uchodźców przywiózł m.in. środki higieny osobistej dla kobiet i mężczyzn, zabawki i przybory do pisania lub rysowania dla dzieci.

– Przyjechałem od razu. Straż Graniczna zapewnia im dach nad głową i jedzenie, więc nie muszą się o nic obawiać – powiedział dyrektor białostockiej Caritas ks. Jerzy Sęczek.

Ks. Sęczek był też w poniedziałek razem z dyrektorem Caritas Polska ks. Marcinem Iżyckim w miejscowościach Szudziałowo i Usnarz Górny, w pobliżu miejsca, gdzie na polsko-białoruskiej granicy przebywa grupa obcokrajowców próbujących dostać się do Polski. Obaj przedstawiciele Caritas zadeklarowali wszelką niezbędną pomoc.

Duchowni rozmawiali z proboszczami parafii graniczących z Białorusią: w Minkowcach (do tej parafii należy miejscowość Usnarz Górny), Szudziałowie i Klimówce.

Jak podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej, w tym momencie do grupy znajdującej się po białoruskiej stronie granicy nie ma dostępu. Jeśli jednak te osoby trafią na polską stronę, nie pozostaną bez opieki, także ze strony Kościoła.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

804 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39