Białostocka galeria wprowadza godziny ciszy. Wspiera osoby w spektrum

2024.04.02 13:54
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przez cały miesiąc w wielu miejscach organizowane są różne inicjatywy z tym związane. Alfa Centrum postanowiła w związku z tym wprowadzić tzw. "Godziny ciszy".
Białostocka galeria wprowadza godziny ciszy. Wspiera osoby w spektrum
Fot: Alfa Centrum

W 2008 roku postanowiono, że 2 kwietnia będzie Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby. Liczne kampanie promocyjne i akcje mają zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii oraz tolerancji dla potrzeb osób w spektrum autyzmu. Akcje przyczyniają się też to tworzenia właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Są więc bez wątpienia bardzo potrzebne.

Osoby w spektrum autyzmu każdego dnia muszą stawiać czoła różnym przeciwnościom losu. To, co dla zdrowego człowieka jest normalne, dla osoby chorej może być ogromnym problemem. Przykładem jest m.in. hałas i ostre światło. Bodźce zewnętrzne utrudniają im prawidłowe funkcjonowanie w miejscach publicznych. Przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo dźwięków i świateł, może spowodować u nich rozdrażnienie i zmęczenie. Dlatego wydawałoby się zwykłe zakupy w centrum handlowym, mogą stać się wyzwaniem.

Dlatego coraz więcej sklepów i galerii wychodzi naprzeciw osobom w spektrum autyzmu. Alfa Centrum od 4 kwietnia wprowadza tzw. godziny ciszy.

- Stale szukamy rozwiązań, które poprawiają komfort odwiedzających nasze centrum. Dla osób w spektrum autyzmu oraz zaburzeniami sensorycznymi już od 4 kwietnia na stałe wprowadzamy tzw. godziny ciszy. W tym czasie będzie wyłączona muzyka, a komunikaty głosowe będą ograniczane do minimum. Wszędzie, gdzie to możliwe, przygasimy również światła. Wszystko po to, aby osobom wysoko wrażliwym sensorycznie stworzyć przyjazne środowisko, w którym mogą wygodnie i spokojnie zrobić zakupy, skorzystać z różnego rodzaju usług czy spotkać się na kawę – mówi Alicja Kasprzyk-Siemienkiewicz, Marketing Manager Alfa Centrum. 

"Godziny ciszy" będą obowiązywały w Alfa Centrum w każdy wtorek i czwartek w godzinach: 

WTORKI: 08:00 – 11:00
CZWARTKI: 18:00 – 20:00
W tym czasie na pasażach będzie wyłączona muzyka a komunikaty głosowe ograniczone do minimum. Do akcji dołączają również najemcy centrum, którzy również przygaszą światła oraz przyciszą muzykę.

6 kwietnia Alfa Centrum przyłączy się do akcji "Zaświeć na niebiesko"

Krajowe Towarzystwo Autyzmu organizuje akcję "Zaświeć się na niebiesko". Inicjatywa jest organizowana od 2011 roku przez organizację Autism Speaks. Ma na celu okazywanie solidarności z osobami z autyzmem przez kolor niebieski. W tym dniu wiele osób, chcąc pokazać, że wspierają osoby chore, np. ubiera się na niebiesko, czy wstawia specjalne zdjęcie na profile w mediach społecznościowych. Wielu budynków w tym dniu rozświetla się na niebiesko.

Do akcji przyłącza się też Alfa Centrum. W związku z tym 6 kwietnia 2024 roku w godzinach 11:00 - 15:00 Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku oraz liczne placówki działające na rzecz dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu, przeprowadzą wśród klientów Alfa Centrum akcję informacyjną. Tematem będą podstawowe informacje nt. autyzmu, potrzebach i wyzwaniach osób w spektrum. Wszyscy zainteresowani będę również mogli uzyskać informacje o placówkach, działających na rzecz osób w spektrum autyzmu. Akcji będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje, w tym m.in. kącik plastyczny, ścieżka sensoryczna oraz upominki.

Redakcja
24@bialystokonline.pl
1066 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39